Teknoloji

NATO 1.1 milyar dolarlık fon ile teknoloji yatırımları yapacak

NATO‘nun paylaştığı habere göre NATO müttefiklerinden oluşan bir konsorsiyum, grubun bir milyar avroluk (1,1 milyar dolar) inovasyon fonunun bir parçası olarak finansman sağlanan şirketlerin ilk dilimini doğruladı. NATO İnovasyon Fonu geleceğin derin teknolojilerine ilk yatırımlarını yapacağı bildirildi.

İttifak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden aylar sonra, 2022 yazında fonu açıklayarak savunmasını güçlendirecek teknolojilere yatırım yapma sözü verdi. Fon, bu yılın başlarında ittifaka katılan Finlandiya ve İsveç de dahil olmak üzere NATO’nun 32 üye ülkesinden 24’ü tarafından destekleniyor.

NATO İnovasyon Fonu (NIF), savunma, güvenlik ve dayanıklılık alanlarındaki zorlukların aşılmasına yardımcı olacağını söylediği dört Avrupalı teknoloji şirketine doğrudan yatırım yaptığını doğruladı. Kurum, ChatGPT’ye güç verenler gibi büyük dil modellerinin (LLM’ler) daha hızlı çalışmasını sağlamayı amaçlayan Londra merkezli bir bilgisayar çip üreticisi olan Fractile’e ve ağır kaldırmadan gözetlemeye kadar çeşitli işlevlere sahip insansız robotlar tasarlayan Alman ARX Robotics’e fon tahsis etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.