Teknoloji

ABD, Hollanda ve Japonya’ya Çin’e Yönelik Çip Üretim Kısıtlamaları İçin Baskı Yapıyor

ABD, Hollanda ve Japonya’ya Çin’e yönelik çip üretim kısıtlamalarını artırmaları İçin baskı yaptığı iddia edildi.

TBSNews’e göre Washington, Hollanda ve Japonya’yı Çin’e çip üretim ekipmanları ihracatını daha da kısıtlamaları için zorladığı ve mevcut kısıtlı listeye 11 Çinli çip fabrikası daha eklemeyi hedeflediği bildirildi. Listede şu anda SMIC gibi Çin’in en büyük çip üreticisinin de aralarında bulunduğu beş fabrika bulunuyor.

ABD ihracat politikası şefi Alan Estevez, Japon yetkililerle görüşmek üzere Hollanda’daki temaslarının ardından Japonya’ya gitti ve üç ülke arasında Çin’in askeri yeteneklerini geliştirebilecek ekipmanları engellemek için 2023 yılında yapılan anlaşmayı güçlendirmeyi amaçlıyor. ABD, 2022’de Nvidia ve Lam Research gibi şirketlerden Çin’e ileri teknoloji çipler ve ekipman sevkiyatlarına kapsamlı kısıtlamalar getirmişti.

Buna yanıt olarak, Japonya geçen yıl Temmuz ayında Nikon Corp ve Tokyo Electron gibi firmalardan 23 tür çip üretim ekipmanının ihracatını kısıtladı. Benzer şekilde, Hollanda hükümeti ASML’nin derin ultraviyole (DUV) yarı iletken ekipmanlarının Çin’e ihracatını düzenledi.

Önde gelen çip ekipmanı üreticisi ASML, sistemlerinde Amerikan parçalarının bulunması nedeniyle ABD düzenlemelerinden etkilendi.

Washington’un mevcut çabaları, kısıtlı listeyi genişletmeye ve daha fazla çip üretim ekipmanını kontrol altına almaya odaklanıyor. ABD Ticaret Bakanlığı bu gelişmeler hakkında yorum yapmayı reddetti.

Nisan ayında ABD’li yetkililer, ASML’nin Çin’deki belirli ekipmanları servis etmesini durdurması için Hollanda’yı ziyaret etti, ancak Hollanda yasaları mevcut sözleşmelerin feshedilmesine izin vermiyor. Bu arada, Çin’in teknolojik ilerlemeleri devam ediyor; Huawei’nin gelişmiş bir çip içeren Mate 60 Pro akıllı telefonunun piyasaya sürülmesi, ABD yaptırımlarına karşı Çin’in direncini sembolize ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.