Teknoloji

Spotify, video podcast içerik sayısını artırıyor

Spotify sessizce tüm podcast yayıncılarının video yüklemesine izin veriyor, 250 bin içeriği aştı.

Spotify artık barındırılmayan podcast yayıncılarının platforma video yüklemelerine izin veriyor. Şirket, geçen hafta sessizce yeni özelliği kullanıma sunduğunu doğruladı.

TechCrunch’a göre, Spotify’a video podcast yüklemek isteyen yaratıcıların, podcast yaratıcıları için ücretsiz bir platform olan Spotify for Podcasters’a veya bir ortak barındırma şirketine kaydolmaları gerekiyordu. Yaratıcılar ayrıca video beslemelerini ses beslemelerinden ayırabilirlerdi, ancak bu ideal değildi çünkü iki bölüm olarak yükleniyordu. Artık herhangi bir yaratıcı, tercih ettikleri podcast barındırma hizmetini kullanarak doğrudan Spotify’a yükleme yapabiliyor.

Yeni özelliği kullanmak için, yaratıcılar Spotify for Podcasters portalına gidip bir podcast bölümünün sadece sesli versiyonunu bulmalı ve sağdaki üç noktaya tıklayarak bir video versiyonu eklemelidir. Bu özellik ilk olarak Podnews tarafından bildirildi. Spotify son yıllarda video podcast’lere daha fazla odaklanıyor ve bu çaba karşılığını veriyor gibi görünüyor. Platformda artık 2023 yılında 100.000 olan video podcast sayısı 250.000’i geçti.

Şirket, önümüzdeki hafta Vidcon’dan önce TechCrunch ile bu yeni sayıyı ve platformunda video kullanımıyla ilgili diğer istatistikleri paylaştı. Örneğin, Spotify’da video podcast izleyen 170 milyondan fazla global kullanıcı var ve video podcast izleyen aylık aktif kullanıcı sayısı yıldan yıla %40 arttı. Ayrıca, aynı dönemde sesli içerik tüketim saatlerine kıyasla video tüketim saatlerinde daha büyük bir artış kaydedildi.

“Video, küresel Spotify deneyiminin merkezine yerleşiyor,” dedi Spotify’ın podcast ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı Maya Prohovnik hazırlanan bir açıklamada. “Geçen yıl platformumuzda video yayımlayan podcast yayıncılarının sayısının %70 arttığını gördüğümüzde, video podcast’lerin kullanıcılarla yankı bulduğu ve video içeriğine olan iştahın Spotify’daki tüm ana içerik kategorilerimizde büyük ölçüde arttığı açıkça görülüyor.”

Spotify, yaratıcılar ve dinleyiciler için video podcast deneyimini geliştirmek amacıyla, Premium abonelerin diğer pencerelerin üzerinde daha küçük bir masaüstü penceresinde video izlemelerine olanak tanıyan “Miniplayer” gibi başka özellikler de tanıttı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.