Teknoloji

New York çocukları koruyan “sosyal medya yasağı” yasasını imzaladı

New York Valisi Kathy Hochul çocukları ve gençleri sosyal medyanın zararlarından korumayı amaçlayan iki yasa tasarısını imzalayarak federal teklifler hala oy beklerken harekete geçen son eyalet oldu. Tasarılardan biri olan Çocuklar için Bağımlılık Yapan Beslemelerin İstismarını Durdurma (SAFE) Yasası, sosyal medya şirketlerinin 18 yaşın altındaki çocuklar ve gençler üzerinde öneri algoritmalarıyla desteklenen “bağımlılık yapan beslemeleri” kullanması için ebeveyn izni gerektirecek. Diğeri, New York Çocuk Veri Koruma Yasası, reşit olmayanlar hakkında izin alınmadan veri toplanmasını ve bu tür bilgilerin satışını sınırlandıracak ancak yaş doğrulaması gerektirmeyecek. Yasa, bir yıl içinde yürürlüğe girecek.

New York’un SAFE for Kids Yasası’nın sponsorları, yasanın amacının “çocukların ruh sağlığını sosyal medya platformları tarafından kullanılan bağımlılık yapıcı yayınlardan ve gece sosyal medya kullanımı nedeniyle bozulan uykudan korumak” olduğunu belirtti.

Algoritma kısıtlamalarına ek olarak, platformların ebeveynlerinin izni olmadan gece yarısı ile sabah 6 arasında reşit olmayanlara bildirim göndermesini de yasaklıyor. Tasarı, başsavcılığa uygun yaş doğrulama yöntemlerini belirlemesi talimatını veriyor ve bunların yalnızca biyometrik veya devlet kimliğine dayanamayacağını söylüyor. Yasa, Başsavcılığın kurallarından 180 gün sonra yürürlüğe girecek ve eyalet daha sonra şirketlere ihlal başına 5.000 dolar para cezası verebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.