Teknoloji

ChatGPT-5 profesör kadar bilgili olacak

OpenAI CTO’su Mira Murati yakın zamanda yaptığı bir röportajda, GPT-4’ten GPT-5’e geçişi liseden üniversiteye geçişe benzeterek yapay zeka alanındaki önemli adımlara vurgu yaptı.

Murati, GPT-3 gibi mevcut sistemlerin yeni yürümeye başlayan bir çocukla karşılaştırılabilir bir zeka sergilediğini, GPT-4’ün ise zeki bir lise öğrencisi düzeyinde performans gösterdiğini belirtti. Geliştirme aşamasında olan GPT-5, özel görevler için uyarlanmış doktora düzeyinde bir zekayı hedefliyor ve beklenen tamamlanma süresi bir buçuk yıl, muhtemelen piyasaya sürülmesi 2025’in sonlarına veya 2026’nın başlarına kadar ertelenecek.

Microsoft CTO’su Kevin Scott’ın GPT-5’in gelişmiş hafıza ve muhakeme becerilerine sahip olacağını ve potansiyel olarak doktora sınavlarını geçebileceğini öne süren görüşleri de aynı doğrultuda. Murati, gelişmeleri kabul etmekle birlikte, doktora düzeyindeki zekanın göreve özgü olduğunu vurgulayarak, mevcut yapay zeka sistemlerinin bazı görevlerde insan düzeyinde performans gösterdiğini ancak hepsinde gösteremediğini belirtti.

CTO Mira Muratti’nin son açıklamaları, iki yıl içinde bir profesör kadar akıllı bir şeye sahip olacağımızı gösteriyor. Bu muhtemelen bu yılın başlarında duyurulan GPT-4o teknolojisi üzerine inşa edilecek ve yerel ses ve görüntü yeteneklerine sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.