Web3

Binance, terör gruplarına finansman sağladığı iddiasıyla dava edilecek

Coindesk’in haberine göre İran ve Suriye’ye de açılan davada, kripto borsasının 2017-2023 yılları arasında Hamas ve diğer terörist grupların finansmanını kolaylaştırdığını iddia edildi. İsrail’deki rehinelerin aileleri ve Hamas mağdurları, terörist grupla ve bölgede faaliyet gösteren diğerleriyle ilişkili işlemlerin gerçekleştirilmesindeki rolü nedeniyle kripto para borsası Binance’e dava açıyor.

Çarşamba günü New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan dava, “7 Ekim 2023 tarihinde İsrail Devleti’nde Hamas ve diğer terörist gruplar tarafından gerçekleştirilen tarifsiz terör eylemlerinde öldürülen, sakat kalan, rehin alınan veya başka şekilde yaralanan ABD vatandaşları adına” açıldı.

Ekim ayında Wall Street Journal, Filistin İslami Cihad’ın Ağustos 2021 ile Haziran 2023 arasında 93 milyon dolar kripto aldığını, Hamas’ın ise yaklaşık 41 milyon dolar aldığını bildirdi. Chainalysis bir blog yazısında, bu rakamların muhtemelen “abartılı” olduğunu söyledi.

İran ve Suriye’ye de dava açan davacılar, kripto borsasını 2017-2023 yılları arasında ABD, İngiltere ve diğer yargı bölgeleri tarafından terör örgütü olarak listelenen Hamas ve diğer terör örgütlerinin finansmanını kolaylaştırmakla ve “Binance’in ABD’li düzenleyicilerden kasıtlı olarak gizlediği gizli bir finansman aracı sağlamakla” suçluyor.

Hamas ile bağlantılı olduğundan şüphelenilen 100’den fazla Binance hesabı, 1.000’den fazla kişinin ölümüne ve 250’den fazla kişinin rehin alınmasına yol açan saldırıları takip eden 10 gün içinde İsrail kolluk kuvvetlerinin talebi üzerine donduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.