Özel

Yerli girişim Hello Space Teknoloji-Türkiye’ye konuştu

Türkiye’nin öncü cep uydu ağı ve IoT girişimi olan Hello Space Teknoloji Türkiye’ye konuştu. Hello Space, Dünya üzerinde şehir merkezlerinin dışına çıkıldıkça (tarlalar, dağlar, okyanuslar vb.) ciddi bir iletişim problemi ile karşılaşıldığını ve bunu yerli uydularıyla iletişim problemini çözerek birçok sektöre %100 kapsama alanı sunmayı hedeflediklerini belirtti.

Hello Space amacını tanımlar mısınız?

Hello Space ürettiği cep uyduları ile uzayda bir takım uydu ağı kurarak enerji, tarım, lojistik, denizcilik gibi pek çok önemli sektöre, nesnelerin interneti (IoT) tabanlı veri hizmeti sağlamayı hedefleyen bir teknoloji/uzay şirketi. Bugün Dünya üzerinde şehir merkezlerinin dışına çıkıldıkça (tarlalar, dağlar, okyanuslar vb.) ciddi bir iletişim problemi ile karşılaşılıyor. Hello Space uydularıyla iletişim problemini çözerek birçok sektöre %100 kapsama alanı sunmayı hedefliyoruz. Alçak Dünya Yörüngesinde (LEO) yer alan sistemimiz, son teknoloji sensörlerden periyodik veri işleme ve hassas analiz yapılabilmesini sağlayabilecek. Böylelikle dünyanın her yerinde, istenildiği zaman veri takibi yapmak mümkün olacak.

  Dünya ülkeleri arasında karşılaştırdığımızda Türkiye’nin uzay, uydu projelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

  Türkiye’nin uzay alanındaki gelişimi, Milli Uzay Programı’nın ilanıyla birlikte yeni bir ivme kazandı. Ay programı, Türk Astronot ve Bilim Misyonu, İMECE ve TÜRKSAT 6A gibi projelerle ülkemiz, uzaydaki varlığını güçlendirme yolunda emin adımlarla ilerliyor. Özel sektörün bu alandaki faaliyetleri de ivmeyi artırıyor. Hello Space olarak biz, sektördeki yerimizi öncü ve yenilikçi çözümlerimizle sağlamlaştırıyoruz. Kendi geliştirdiğimiz uydu bırakma mekanizmasıyla, Türkiye’nin ilklerinden birini gerçekleştiriyoruz. Bu teknoloji sayesinde, son fırlatmamızda Hello Test uydularımızı başarıyla uzaya yerleştirdik. Sektördeki bu ve benzeri gelişmeler, Türkiye’nin uzay ekosistemini daha da ileriye taşıyacaktır.

  SPACEX ile işbirliği yaparak yeni iki uyduyu uzaya gönderdiniz. Bunun önemini tam olarak anlatırmısınız?

  SpaceX uzaya uydu gönderimi yapmak için işbirliği içerisinde olduğumuz bir partnerimiz. Bizim gibi firmaların uydularını toplayarak, uzaya ileten bir şirket. Tabii SpaceX’in burada tekrar tekrar kullanılabilir roket yapmış olması, uydu gönderim maliyetlerini de ciddi bir şekilde düşürüyor. Ayrıca gönderim sıklığının yoğun olması, bizim çalışmalarımızı hızlıca sonuçlandırmamıza ve denememize imkan sağlıyor. Bu sebeple SpaceX ile yaptığımız işbirliğini değerli ve önemli buluyoruz.

  Hello Space ve OBSS ilerleyen dönemlerde nasıl bir işbirliği yapacak?

  OBSS ve Hello Space bu yola birlikte çıktılar diyebiliriz. OBSS Kurucu Ortak & CEO’su Zafer Şen Bey aynı zamanda Hello Space’in de kurucu ortağı ve yatırımcısı olarak yer alıyor. Ekiplerimiz birbirleriyle entegre bir şekilde, sürekli iletişim halinde çalışıyorlar. Teknik kısımların haricinde İnsan Kaynakları, Kurumsal iletişim gibi alanlarda OBSS ekipleri ile birlikte süreçlerimizi yönetiyoruz. İlerleyen süreçte de bu iş birliği güçlenerek büyümeye devam edecektir.

  Gelecek projeksiyonlarınızdan bahsedermisiniz? Kısa vade ve uzun vade de şirketi nasıl konumlandırmak istiyorsunuz?

  Uzayda şuan 3 uydumuz var. Bu uydular test uydularımız, yani süreçlerimizi, teknolojimizi ve sistemimizi test ettiğimiz uydular. Bu uydulardan istediğimiz verimi ve etkiyi aldıktan sonra, yakın bir zamanda ticari uydularımızı arka arkaya göndermeye başlayacağız. Ve uzayda kuracağımız takım uydu ağı ile dünya yüzeyindeki her yeri kapsama alanı içerisine alacağız. Denizcilikten enerjiye, lojistikten tarıma, hayvancılıktan ulaşıma kadar pek çok sektörde etkin çözümler sunmayı hedefliyoruz. Nesnelerin interneti (IoT) alanında etkisi yüksek, hızlı aksiyon alabilen ve katma değerli iş sonuçları üreten bir şirket olacağız.

  Uzayda uydusu olan ve diğer ülkeler ile karşılaştırdığınızda Türkiye nasıl bir konumda yer alıyor?

  Türkiye bu konuda potansiyeli yüksek bir ülke. Hem insan kalitemiz, hem konuya olan heyecanımız ve tutkumuz bu uzay yarışında bizi öne çıkaracağına inanıyoruz. Elbette yapılacak pek çok çalışma var, daha gidilecek uzun bir yol var. Ancak burada atılan her adımın sonucunu gördükçe, başarıya adım adım yaklaştıkça hepimizin motivasyonu yükseliyor. Dünyanın önemli fuarlarına katılım gösteriyoruz, bu fuarlarda yakından ilgi görüyoruz. Herkes yaptığımız işin detayını merak ediyor ve bizi yakından tanımak istiyor. Bu da Türkiye’den çıkmış bir girişim olarak bizi çok heyecanlandırıyor, mutlu ediyor.

  Şirketiniz Türkiye’nin uydu konumlanması ve gücü için nasıl bir etki oluşturacak?

  Hello Space hızlı ve etkin çalışan bir şirket. Çok güçlü alanında uzman bir ekibimiz var. Bu ekiple birlikte 1.5 yılda uzayda 3 uydusu olan bir şirket olduk. Bu çok kıymetli bir başarı. Türkiye’de uzay ve IoT  teknolojisi giderek büyüyen bir alan, Hello Space bu alan içerisinde ivme yaratacak ve başarıyı bir üst noktaya taşıyacak bir şirket. Ticari uydularımızla birlikte, müşterilerimize hizmet vermeye başladığımız noktada bizi çok daha farklı önemli başarılar bekleyecek.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.