Teknoloji

ABD yapay zekaya 3.8 Milyar Dolarlık yatırım yaptı

2023’ün dördüncü çeyreğine ilişkin küresel yapay zeka fonlama ve anlaşmalarına dair en son veriler, bölgeler arasındaki yatırım dağılımında çarpıcı bir farklılığı ortaya koydu. Rapora göre, Amerika Birleşik Devletleri, 240 anlaşma üzerinden dağıtılan 3.8 milyar dolarlık devasa bir yatırım ile yapay zeka fonlama sahasını domine etti. Avrupa 121 anlaşma arasında dağıtılan 1.8 milyar dolarla geride kaldı ve iki kıta arasındaki yapay zeka yatırım faaliyetinde belirgin bir farkı gözler önüne serdi. Asya cephesinde, bölgenin teknoloji gücü olarak ün kazanmasına rağmen, yapay zeka fonlaması 167 anlaşma üzerinde dağıtılan 1.2 milyar dolar ile biraz daha düşük bir sermaye akışı üretti.

CBINSIGHTS tarafından yapılan rapora göre yapay zeka yatırımını çekmede Amerika Birleşik Devletleri’nin devam eden egemenliğini vurgulanırken, aynı zamanda Avrupa ve Asya gibi bölgelerin öneminin arttığını gösterdi.

Yapay zeka teknolojilerinin dünya genelinde endüstrileri şekillendirmeye devam etmesiyle, bu bölgeler arasındaki fonlama ve anlaşmaların dağılımı, küresel ölçekte yapay zeka inovasyonunun ve gelişiminin gelecekteki seyrini şekillendirmede kritik bir rol oynayacağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.