Startup Teknoloji

Yapay zekaya yüz kazandırıldı: Wehead

Wehead adlı şirket ürettikleri cihazı, bir toplantıdaki insanların uzaktaki bir katılımcının odada kendileriyle birlikte olduğunu hissetmelerine yardımcı olacak bir ürün geliştirdi. Cihaz, sağ ve sola dönebilen makine olarka tasarlandı ancak ön tarafında ekran bulunuyor. Uzaktan katılan kişi 3 boyutlu olarak oradaymış gibi görünüyor ve etrafına baktığında ya da başını salladığında makine de hareket ediyor.

2023 yılında olduğu gibi dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan CES24’te tekrar kamuoyuna gösterilmesi hedeflenen Wehead, standart bilgisayar veya akıllı telefon web kameralarıyla çalışıyor.

WeHead, başlangıçta 3D görüntülü görüşmelere olanak tanıyan uzamsal bir video cihazı olarak tasarlanan ürünü, yapay zeka sohbet robotlarına daha insani bir dokunuş kazandıracak şekilde yeniden ürettiğini açıkladı.

Masanıza oturan yapay zeka kafası dört ekrandan oluşuyor ve etkileşime girip soru sorabileceğiniz gerçek bir insanı taklit ediyor. WeHead, bir eğitimci, bakıcı, yapay zeka arkadaşı, kişiselleştirilmiş haber sunucusu ve ünlülerin ve sevdiğiniz insanların dijital klonları olarak kullanılabileceğini söylüyor. “WeHead GPT, beyin fırtınası, karar verme ve kendini yansıtma konusunda size yardımcı olan somutlaştırılmış LLM’ye sahiptir” diyorlar.

Bu son buluş, yapay zekanın insanların yerini almaya doğru durdurulamaz bir yolculuğa çıktığı yönündeki korkuları yatıştırmak için çok az şey yapıyor, ancak aşağıdaki demo yapay zeka ile ilgili teknolojideki bu ilerlemenin henüz çok erken aşamalarda olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.