Özel

Yapay zeka yazdı: İcatlar ile dolu bir hafta

Yapay zekaya haftanın en önemli teknolojik gelişmelerini sorduk. Google Bard ise sizler için bir yazı hazırladı. “Buluşlarla Dolu Bir Hafta: Beyin Çiplerinden Yeşil Karbon Monoksite” adını verdiği başlıkta geçtiğimiz haftanın, bilim ve inovasyonun potansiyelini sergileyen teknolojik gelişmelerle dolu gelişmeleri ele aldı.

Buluşlarla Dolu Bir Hafta: Beyin Çiplerinden Yeşil Karbon Monoksite

Zihnin Şifresini Çözmek

Allen Beyin Bilimi Enstitüsü’ndeki bilim insanları, konuşulan kelimeleri tanıyabilen bir çip üzerinde beyin dokusu oluşturmayı başardı. Bu inanılmaz başarı, beyin-bilgisayar arayüzlerinin gerçeğe dönüşebileceği, felçli bireylerin iletişim kurabileceği ve hatta düşünceleriyle harici cihazları kontrol edebileceği bir geleceğin yolunu açıyor. Tıp, rehabilitasyon ve yardımcı teknoloji gibi alanlardaki olasılıkları hayal edin!

♻️ Geleceği Yeşillendirmek

İklim teknolojisi cephesinde, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar karbon emisyonlarıyla mücadelede bir dönüm noktasına ulaştı. Güneş ışığı ve özel olarak tasarlanmış bir katalizör kullanarak yeşil karbon monoksit üretmeyi başardı. Bu yeşil CO, çeşitli endüstriyel süreçlerde fosil yakıt kaynaklı CO’nun yerini alarak sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilir. Bu, daha sürdürülebilir bir gelecek arayışında oyunun kurallarını değiştirecek bir gelişme.

Yapay Zeka Yarışı

Yapay zeka dünyasındaki rekabet kızışmaya devam ediyor. ChatGPT’nin arkasındaki araştırma laboratuvarı OpenAI, geçtiğimiz günlerde tartışmalı bir kripto para projesi olan Worldcoin’in CEO’su Sam Altman ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Bu hamle, yapay zeka geliştirme etiği ve büyük teknolojinin gelişmekte olan teknolojiler üzerindeki potansiyel etkisi hakkında tartışmalara yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.