Teknoloji

Yapay zeka ve uydu görüntüleri ile gizli faaliyetler raporlandı

Yapay zeka ve uydu görüntülerindeki gelişmeler, araştırmacıların denizde gerçekleştirilen faaliyetlerinin şimdiye kadarki en net resmini oluşturmalarına olanak sağlayarak gizli avlanma ve enerji gelişimindeki problemleri ortaya çıkarttı. Nature’da yayınlanan bir makaleye göre bilim insanları ve araştırmacılar uydu görüntüleri ve yapay zekayı kullanarak denizdeki gizli insan faaliyetlerini haritalandırdı. Bu çalışma, şüpheli balıkçılık faaliyetlerinden deniz enerji geliştirmeye kadar, daha önce radarın altında kalan büyük miktarda endüstriyel faaliyeti ortaya çıkardı.

Google destekli kar amacı gütmeyen Global Fishing Watch tarafından yürütülen araştırma, dünyadaki endüstriyel balıkçı gemilerinin dörtte üçünün kamuya açık bir şekilde izlenmediğini ortaya koydu. Ulaşım ve enerji gemilerinin ise yüzde 30’unun da kamu takibinden kaçırıldığı iddiasına yer verildi.

Global Fishing Watch’un araştırma ve inovasyon direktörü David Kroodsma ve meslektaşları, Avrupa Uzay Ajansı’nın Sentinel-1 uydu takım yıldızından alınan 2.000 terabaytlık görüntüyü analiz etti. Sentinel-1, bir fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmek gibi geleneksel optik görüntüler almak yerine, Dünya yüzeyini gözlemlemek için gelişmiş radar araçları kullanıldı. 2.000 terabayt kırılması gereken muazzam miktarda veri olduğundan, araştırmacılar tespit edilen her gemiyi sınıflandırmak, boyutlarını tahmin etmek ve farklı açık deniz altyapısı türlerini ayırmak için üç derin öğrenme modeli geliştirdi. Endüstriyel faaliyetlerin yüzde 75’inin gerçekleştiği dünya okyanuslarının yaklaşık yüzde 15’ini izleyerek 2017-2021 yılları arasında hem gemi hareketlerine hem de petrol kuleleri ve rüzgar türbinleri gibi sabit açık deniz yapılarının gelişimine dikkat çektiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.