Teknoloji

Yapay zeka insanlardan daha zeki olacak

Yapay zekanın (AI) önemli isimleri arasında yer alan 75 yaşındaki Geoffrey Hinton, yapay zekanın ileride insanlardan çok daha zeki olabileceklerini belirtti.

Hinton, New York Times’a yaptığı açıklamada Google’dan istifa ettiğini duyurdu ve artık yaptığı işten pişmanlık duyduğunu söyledi. Hinton ayrıca BBC’ye verdiği demeçte yapay zekalı sohbet robotlarının bazı tehlikelerinin “oldukça korkutucu” olduğunu söyledi.

Geoffrey Hinton, “Şu anda söyleyebileceğim kadarıyla bizden daha zeki değiller. Ama yakında olabileceklerini düşünüyorum” dedi. Sohbet robotu ChatGPT’ye değinen Hinton, sohbet robotunun yakında bir insan beyninin sahip olduğu bilgi düzeyini geçebileceğini söyledi.

“Şu anda gördüğümüz şey, GPT-4 gibi şeylerin sahip olduğu genel bilgi miktarı bakımından bir insanı gölgede bıraktığı ve onu açık ara geride bıraktığı. Muhakeme açısından o kadar iyi değil ama basit muhakeme yapabiliyor. İlerleme hızı göz önüne alındığında, işlerin oldukça hızlı bir şekilde daha iyi olmasını bekliyoruz. Bu yüzden bu konuda endişelenmemiz gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.