Teknoloji

Yapay kimlik doğrulaması

Yapay zeka ile üretilen kimlik görüntülerin tehdit oluşturmaya başladığı belirtildi. Yapay zekanın, özel anahtar kriptografisinin ve merkezi olmayan kimliğin yaygın kullanımını hızlandıracağı öngörülüyor. Reddit’in kullanıcı “doğrulama gönderisine” ve Stable Diffusion ile oluşturulan kimliğin gerçek olup olmadığını tespit etmek için artık yalnızca uygulamalı kriptografiye güvenmenin doğru bir yol olabileceği belirtildi.

KYC ya da “müşterini tanı”, finans kuruluşlarının, fintech girişimlerinin ve bankaların müşterilerinin kimliklerini doğrulamalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir süreç. KYC kimlik doğrulaması, nadiren de olsa, bir kişinin söylediği kişi olduğunu doğrulamak için kullanılan “kimlik görüntüleri” veya çapraz kontrol edilmiş özçekimleri içerir.

X (eski adıyla Twitter) ve Reddit’teki viral paylaşımlar, bir saldırganın açık kaynaklı ve kullanıma hazır yazılımlardan yararlanarak bir kişinin selfie’sini nasıl indirebileceğini, üretken yapay zeka araçlarıyla düzenleyebileceğini ve manipüle edilmiş kimlik görüntüsünü bir KYC testini geçmek için nasıl kullanabileceğini gösteriyor. GenAI araçlarının gerçek bir KYC sistemini kandırmak için kullanıldığına dair henüz bir kanıt yok.

Ancak kimlik görüntülerinin nispeten ikna edici bir şekilde derinlemesine taklit edilmesinin bu kadar kolay olması endişe yaratıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.