Web3

Worldcoin’in dünya genelinde denetlemeleri yaygınlaştı

Dünya genelinde birçok hükümet, Temmuz ayında başlatılan OpenAI CEO’su Sam Altman tarafından kurulan Worldcoin’i denetleyen ülkelerde artış yaşandı.

Dünya genelinde neredeyse 2.3 milyon insan, dijital kimlik ve ücretsiz kripto para karşılığında gözlerinin taranması için Worldcoin’in “iris” cihazlarına kaydoldu.

Altman, bu kimliğin kullanıcılarına, özellikle yapay zeka tarafından egemen olunan bir gelecekte çevrimiçi olarak insan olduklarını kanıtlama yetkisi sağlayacağını belirtti.

Worldcoin, veri toplama konusundaki eleştiriler nedeniyle özellikle gizliliği savunan kişilerden tepki çekmişti. Biyometrik verilerin ya silindiğini ya da şifrelenmiş şekilde saklandığını ve düzenleyicilerle çalışmaya “bağlı” olduklarını söyledi.

Reuters’ın haberine göre Worldcoin için hükümetler tarafından alınan önlemler ise şu şekilde sıralandı:

ARJANTİN

Worldcoin proje üzerindeki ilginin yoğun olduğu Arjantin’de, Agencia de Acceso a Informacion Publica (AAIP) veri düzenleyicisi, geçen ay kişisel verilerin toplanması, depolanması ve kullanılması konusundaki inceleme nedeniyle Worldcoin’u soruşturduğunu açıkladı. 7 Ağustos tarihli bir mektupta AAIP, projenin ayrıntıları hakkında bilgi talep etti, bu bilgiler arasında risklerin azaltılması ve kişisel verilerin işlenmesinin yasal dayanağı da bulunuyordu.

İNGİLTERE

İngiltere’nin veri düzenleyicisi Temmuz ayında Worldcoin’u inceleyeceğini açıkladı. Bilgi Komiserliği Ofisi. “Birleşik Krallık’ta Worldcoin’un başlatılmasını not ediyoruz ve daha fazla soruşturma yapacağız.” açıklamasında bulundu.

FRANSA

Fransa’nın veri denetim kurulu CNIL, 31 Ağustos tarihinde Worldcoin’un Paris ofisinde “kontroller” gerçekleştirdiğini belirtti. CNIL daha önce Worldcoin projesinin farkındaydı ve biyometrik veri toplamanın yasallığının sorgulanabilir olduğunu belirtmişti.

ALMANYA

Almanya’da bir veri denetim kuruluşu, hassas biyometrik verilerin büyük ölçekli işlenmesi konusundaki endişeler nedeniyle geçen yılın sonlarından beri Worldcoin’u soruşturuyor. Finansal düzenleyici Bafin de dijital para birimini soruşturuyor.

KENYA

Kenya, Ağustos ayında kamu güvenliği risklerini değerlendirirken Worldcoin’un yerel faaliyetlerini askıya aldı. İlk inceleme, tüketici onayının bir maddi ödül karşılığında alınmasının teşvik sınırlarını aştığı dahil olmak üzere endişeleri dile getirdi, Kenya İletişim Otoritesi ve Veri Koruma Komiserliği Ofisi açıkladı.

PORTEKİZ

Portekiz’in veri düzenleyicisi CNPD, Worldcoin’in yerel veri toplama faaliyetlerini denetledi ve Almanya’nın Bavyera veri koruma otoritesi ile iletişime geçtiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.