Web3

Worldcoin açıkladı: İris tarama en güvenli kimlik doğrulama

OpenAI kurucusu Sam Altman’ın kurucusu olduğu Worldcoin, “Entropi hakkında: Kişiliği kanıtlamak için irisler neden yüzleri ve parmak izlerini geride bırakıyor?” adlı blog yazısı yayınladı. Son zamanlarda worldcoin özelinde kimlik doğrulaması yapmak için alınması gereken biyometrik iris için güvenlik ihlalleri ile suçlanan Worldcoin yeni paylaştığı blogda iddialara cevap verdi.

Blog’da tüm biyometriklerin aynı olmadığı ve yararları entropi ve ölçekte güvenilirlik gibi şeylere bağlı olarak büyük ölçüde değişebileceği aktarıldı. İrislerin, parmak izi ve yüz tanımadan daha yüksek entropiye sahip olduğu ve dış faktörlere bağlı olarak değişimin daha az görüldüğü bildirildi.

“İnsan İris’i yüksek entropiye sahiptir”

Biyometriklerin, kimlik doğrulama ve tanımlama için kullanılan benzersiz fiziksel özellikler olduğu aktarıldı. Entropi ne kadar yüksekse, biyometrik özellik o kadar benzersiz ve öngörülemez olacağı ve insan irisinin, karmaşıklığı nedeniyle yüksek entropiye sahip olduğu bilgisi paylaşıldı. Buna ek olarak taranmış bir insan gözünün iris kodu üzerinde 200’den fazla entropi biti bulunduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.