Teknoloji

Volkswagen arabalarına ChatGPT entegre edecek

Volkswagen araçlarına ChatGPT entegre edeceğini açıkladı. Alman otomobil üreticisi Las Vegas’taki CES 2024’te IDA sesli asistanıyla donatılmış tüm Volkswagen modellerine yapay zeka destekli bir chatbot eklemeyi planladığını duyurdu.

Yazılım şirketi Cerence’in Chat Pro ürününü temel alan yapay zeka tabanlı sohbet robotu, Avrupa’dan başlayarak ikinci çeyrekte kullanıma sunulacak. Yapay zeka sohbet robotunun kullanılacağı modeller arasında Volkswagen’in ID.7, ID.4, ID.5 ve ID.3 gibi elektrikli araçlarının yanı sıra yeni Tiguan, Passat ve Golf araçları da yer alacağı bildirildi.

Mercedes-Benz, geçtiğimiz Haziran ayında MBUX bilgi-eğlence sistemine diyalogsal yapay zeka botunu eklemişti. Şimdi ise Volkswagen, ChatGPT’yi araçlarına entegre etme planları yapan bugüne kadarki en büyük otomobil üreticisi olarak tarihe geçti. Mercedes gibi Volkswagen de ChatGPT’yi, sürücülerin bilgi-eğlence sistemini, navigasyonu ve klimayı kontrol etmek veya genel bilgi sorularını yanıtlamak için kullanabilecekleri IDA sesli asistanının arka ucuna entegre ettiğini duyurdu.

Şimdilik, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Volkswagen modelleri bu özelliğe sahip olmayacak. Volkswagen bunun “değerlendirildiğini” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.