Web3

Vitalik Buterin, Kripto ve Yapay Zeka konusunda uyardı

Vitalik Buterin, Geliştiricilerin Kripto ve Yapay Zekayı Karıştırırken ‘Dikkatli Olmaları’ Gerektiğini Söyledi. Ethereum kurucu ortağı, geliştiricileri dikkatli olmaları konusunda uyarsa da yapay zeka ve kripto arasındaki potansiyel kesişimi işaret etti.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’e göre, kripto ve yapay zeka arasındaki kesişim hala umut vaat ediyor. Buterin yayınladığı bir blog yazısında, kripto ve yapay zeka teknolojisinin önümüzdeki yıllarda nerede kesişebileceğine dair düşüncelerini aktardı, ancak zorluklar olabileceği konusunda da uyardı.

“Oyunda Oyuncu”

Buterin, “oyun” benzetmesini kullanarak, yapay zeka ve blok zinciri arasındaki potansiyel örtüşmeleri dört farklı kategoriye ayırdı. Buterin’e göre en “uygulanabilir” kategori, YZ’nin “bir oyunda oyuncu” olarak hareket ettiği uygulamaları içeriyor. Bu kategori “teşviklerin nihai kaynağının insan girdileri olan bir protokolden geldiği” uygulamaları kapsıyor. Buna örnek olarak bir tahmin piyasası verilebilir: YZ, belirli bir olayın sonucunu tahmin etmek için kullanılabilir ve blok zinciri tabanlı bir mekanizma, YZ’nin (veya onu çalıştıran kişinin) tahminine göre ne kadar ödüllendirilmesi veya cezalandırılması gerektiğine ilişkin kuralları uygulayabilir.

“Oyunun Arayüzü”

Buterin’in “yüksek potansiyelli, ancak yüksek riskli” olarak etiketlediği bir sonraki kategori, YZ’nin “oyunun arayüzü” olarak hareket ettiği uygulamaları oldu. Bu uygulamalarda YZ, kullanıcıların “etraflarındaki kripto dünyasını anlamalarına” yardımcı olmak ve davranışlarının “niyetleriyle eşleşmesini” sağlamak için kullanılabileceği belirtildi. Buterin, MetaMask kripto cüzdanında olduğu gibi, kullanıcıları aldatıcı bir uygulamayla etkileşime girmeleri halinde uyarmak için kullanılan dolandırıcılık tespit özelliklerini örnek verdi. Bu tür özellikler yapay zekanın gelişmiş algılama ve açıklama yetenekleriyle “süper güçlendirilebilir”.

“Oyun Kuralları”

Buterin tarafından tanımlanan üçüncü kategori, yapay zekanın “oyunun kurallarını” belirlediği uygulamaları tanımlamaktadır. “Yapay zeka yargıçlarını düşünün” diye açıklayan Buterin, bu sorun alanını keşfederken “çok dikkatli olunması” gerektiği uyarısında bulundu. Burada bariz bir kripto kullanım durumu, DAO’ların veya merkezi olmayan özerk kuruluşların yapay zeka kullanarak öznel kararlar almasına yardımcı olacağını açıkladı.

“Oyunun Amacı”

Buterin’in yapay zeka ve kriptonun potansiyel evliliğine ilişkin dördüncü kategorisi, yapay zekanın “oyunun amacı” olduğu kullanım durumlarını içerdi. Bu “uzun vadeli” kategori, blok zincirlerinin daha iyi YZ modelleri oluşturmak için altyapı olarak kullanılmasını içeriyor. Buterin, YZ ve kripto arasındaki kesişmeler konusunda bir zamanlar olduğundan daha iyimser olduğunu söylese de, kriptonun şeffaflığı ile “kara kutu” YZ sistemlerinin alışılagelmiş opaklığını dengelemede potansiyel zorluklar gördüğünü ifade etti: “Kriptografide, bir şeyi gerçekten güvenli hale getirmenin tek yolu açık kaynaktır, ancak YZ’de bir modelin (hatta eğitim verilerinin) açık olması, rakip makine öğrenimi saldırılarına karşı savunmasızlığını büyük ölçüde artırır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.