Teknoloji

Twitter’dan şeffaflık hamlesi

Twitter CEO’su Elon Musk’ın twitter hesabında kullanıcıların zaman akışlarında tweet önermek için kullandığı algoritma da dahil olmak üzere kaynak kodunun bir kısmını kamu denetimine açtığını paylaştı.

Twitter, GitHub’da, kullanıcıların akışta gördükleri tweetleri kontrol etmek için kullandığı mekanizma da dahil olmak üzere, sosyal ağın çalışmasını sağlayan birçok parçanın kodunu içeren iki depo yayınladı. Bir blog yazısında Twitter, bu hamleyi “daha şeffaf olmak için ilk adım” olarak nitelendirirken aynı zamanda Twitter’ın kendisi ve platformdaki insanlar için “riski önleme” olarak nitelendirdi.

Musk bugün bir Twitter Spaces oturumunda konuya şöyle açıklık getirdi: “Algoritma olarak adlandırılan ilk sürümümüz oldukça utanç verici olacak ve insanlar pek çok hata bulacak, ancak bunları çok hızlı bir şekilde düzelteceğiz. Bir şeyi kabul etmeseniz bile, en azından neden orada olduğunu ve gizlice manipüle edilmediğinizi bileceksiniz. Burada arzuladığımız analog, açık kaynaklı bir işletim sistemi olarak Linux’un harika örneğidir… Teoride, Linux için birçok istismar keşfedilebilir. Gerçekte olan şey, topluluğun bu açıkları tespit etmesi ve düzeltmesidir.”

Twitter ise “Kullanıcı güvenliği ve gizliliğini ya da platformumuzu kötü aktörlerden koruma becerisini tehlikeye atacak, çocukların cinsel istismarı ve manipülasyonuyla mücadele çabalarımızı baltalayacak her türlü kodu kapsam dışı bıraktık” diye yazdı.

Twitter, “Yüz milyonlarca tweetten oluşan bir havuzdan en iyi 1.500 tweeti çıkarmaya çalışıyoruz… Bugün, “Sizin İçin” zaman akışı ortalama olarak %50 [takip etmediğiniz kişilerden gelen tweetler] ve %50 [takip ettiğiniz kişilerden gelen tweetler] içeriyor, ancak bu kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir” diye yazdı. “Tweetlerin sıralanması, olumlu etkileşimi (örneğin beğeniler, retweetler ve yanıtlar) optimize etmek için tweet etkileşimleri üzerinde sürekli olarak eğitilen ~48 milyon parametreli bir sinir ağı ile gerçekleştirilir.” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.