Teknoloji

Türk Uzay Günü kampanyası

Türkiye'nin 4 milli uyduyu uzaya gönderdiği 15 Nisan'ın "Türk Uzay Günü" olarak kutlanması çağrısı kampanyaya dönüştü.

Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde Uzay ve Uydu Sistemi Projelerinde sorumluluk üstlenen Fatih Engin’in, Türkiye’nin 4 milli uyduyu uzaya gönderdiği 15 Nisan’ın “Türk Uzay Günü” olarak kutlanması çağrısı kampanyaya dönüştü.

4 milli uydu IMECE, Kılıçsat, SSA 2B/AKUP, Connecta T2.1’in uzaya gönderilmesine işaret ederek, “Bugün uzay tarihi için küçük ama ülkemiz için çok büyük bir gün” ifadesini kullanan Fatih Engin, daha sonra “Bu kadar önemli bir günü “Türk Uzay Günü” olarak kutlansa nasıl olurdu? #türkuzaygünü” twiti ile çağrıda bulundu.

Engin’in bu çağrısına Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu destek verdi. Mirahmetoğlu, “Fatih beyin çağrısını görüyorum ve arttırıyorum. 15 Nisan haftasını komple Ulusal Uzay Haftası olarak ilan etmeyi öneriyorum. Her yıl Ekim ayında düzenlenen Dünya Uzay Haftasına da alternatif ve destekleyici bir hafta olur.” paylaşımı yaptı.

ODTÜ Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (İVME-R) Müdürü Prof. Dr. Bilge Demirköz de Engin’in twitini alıntılayarak, “Çok güzel bir fikir. 4 uydudan sinyal alınan “dört dörtlük” bu günü hep hatırlayalım.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.