Teknoloji

Türk tarım projesi Avrupa’da örnek gösterildi

İZMİR Yaşar Üniversitesi’nin ortakları arasında yer aldığı ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Ege Bölgesi’nde tarım-gıda alanında inovasyon ve girişimciliği artırmayı hedefleyen Ekosistem Entegrasyon Laboratuvarı ‘AgTech-EIL’ projesi Avrupa’da başarılı örnek olarak gösterildi.

Hürriyet’in haberine göre Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü tarafından koordine edilen Yükseköğretim İnisiyatifi’nin (EIT-HEI) kapsamında fon alan ilk projelerden biri olan RiEcoLab’ın pilot uygulama süresi sonlanırken proje meyvelerini vermeye başladı.

6 farklı Avrupa ülkesinden 7 kurumun ortaklığında yürütülen proje kapsamında, yükseköğretim kurumlarının yenilikçilik kapasitesini artırmak ve bölgesel yenilikçilik ekosistemini güçlendirmek amacı ile Polonya, İrlanda, Romanya ve Türkiye’de dört farklı temada dört adet Ekosistem Entegrasyon Laboratuvarı (EIL) kuruldu. Bu yaşam laboratuvarlarından biri olan, Yaşar Üniversitesi’nin tarım-gıda alanında Ege Bölgesi’nin en aktif inovasyon ve girişimcilik merkezi olma vizyonu ile tarım teknolojileri temasını benimseyerek kurduğu AgTech-EIL, Prag’da düzenlenen deneyim aktarımı çalıştayında iyi örnek olarak yer aldı.

‘TÜM EGE BÖLGESİ’NE KATKI SAĞLAYACAK’

Yaşar Üniversitesi Araştırma ve Yenilikçilikten Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kandiller,, “Bu proje sadece üniversitemize değil bölgedeki tüm üniversitelere ve teknoloji transfer ofislerine doğrudan katkı vererek İzmir’in yenilikçi ve girişimci ekosistemini güçlendirecek. Projenin diğer bir somut çıktısı da Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültemizin de katkılarıyla İzmir Ticaret Borsası koordinasyonunda yürütülen İzmir Tarım Teknolojileri Merkezi kurma inisiyatifi çerçevesinde, bir ‘Ekosistem Entegrasyon Laboratuvarı’nın hayata geçirilmesi oldu. Proje kapsamında yapılan çalışmalar ile bölgesel, çevresel, kültürel ve sosyal ihtiyaçları karşılayan, sürdürülebilir döngüsel ekonomik kalkınmaya destek verilmesi amaçlanıyor” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.