Teknoloji

Tesla’ya soruşturma başlatıldı

İddialara göre Tesla, kilitlenen direksiyon modelleri iddiası ile Model 3 ve Model Y için soruşturma başlatıldı.

ABD’nin Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) inceleme ofisi, direksiyon kontrolünün kaybedildiği raporları üzerine yaklaşık 280.000 Tesla aracını incelemeye aldı.

The Verge’in haberine göre 2023 Tesla Model 3 ve Model Y araçlarının sürüş sırasında direksiyon kontrolünü kaybettiğine dair raporlar incelenmeye alındı. Kurum, soruşturma sonuçlarından yaklaşık 280.000 aracın etkilenebileceğini bildirdi.

NHTSA, araçlarda direksiyon kontrolü ve hidrolik direksiyon kaybı olduğunu iddia eden yaklaşık 12 şikayet aldığını açıkladı. Beş kişi aracın direksiyon hakimiyetinin kaybedildiği yönünde şikayette bulunurken, yedi kişi de güç kaybının direksiyon hakimiyetinde sorunlara yol açtığını belirttiği açıklandı.

NHTSA ayrıca Tesla araçlarının görünmez tehlikelere tepki olarak aniden fren yaptığı “hayali frenleme” sorunlarına ilişkin 800’den fazla rapor aldığı bildirildi. Şirket, frenleme ve hızlanma sorununa yanıt olarak Çin’deki 1,1 milyon araca yazılım güncellemesi yapmak zorunda kaldığını açıkladı.

“Direksiyon sadece sürüş sırasında düz konumda takılı kalıyor”

Şirket ayrıca, sürücü destek özelliklerini kullanan Tesla araçlarının sabit acil durum araçlarına çarptığı bir düzineden fazla olay nedeniyle Autopilot ve Full Self-Driving ürünlerinin potansiyel olarak geri çağrılmasıyla karşı karşıya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.