Teknoloji

Teknoloji şirketlerinde işten çıkarma sayıları arttı

Dünya genelinde teknoloji şirketlerinde işten çıkartmalar yaşanmaya devam ediyor. Layoffs.fyi web sitesine göre Ocak ayında şu ana kadar 23.670 kişi işten çıkarıldı. Bu sayının Mart ayından bu yana en yüksek sayıya ulaştığı belirtildi. Alphabet, Meta ve Microsoft firmaları da tüm zamanların en yüksek işten çıkarma seviyelerine ulaştı.

Teknoloji şirketlerinin hızla küçültüldüğü belirtilirken, Layoffs.fyi web sitesine göre Ocak ayında şimdiye kadar 85 teknoloji şirketinden yaklaşık 23.670 işçi işten çıkarıldığı raporlandı. Bu rakam, sektörde yaklaşık 38.000 kişinin işten çıkarıldığı Mart ayından bu yana en yüksek rakam olarak duyuruldu.

CNBC’nin haberine göre Microsoft’un oyun bölümündeki 1.900 pozisyonu kapatması ve 8.000 çalışan için iş değişikliği ya da işten çıkarma duyurusu yapması son dönemlerde teknoloji şirketlerinin işten çıkarmalar ile geldiği durumu gözler önüne serdi. Yüksek değerli fintech girişimi Brex personelinin yüzde 20’sinin işten çıkarıldığı, eBay’in 1.000 kişiyi ya da tam zamanlı işgücünün yüzde 9’unu işten çıkarttığı bildirildi. eBay’in CEO’su Jamie Iannone çalışanlara gönderdiği bir notta, “Ekiplerimizi hız için daha iyi organize etmemiz gerekiyor – bu da daha çevik olmamızı, benzer işleri bir araya getirmemizi ve daha hızlı karar almamızı sağlıyor” dedi.

Ayın başlarında Google, şirket genelinde birkaç yüz kişiyi işten çıkardığını doğruladı ve Amazon Prime Video, MGM Studios, Twitch ve Audible bölümlerini kapsayan yüzlerce pozisyonu ortadan kaldırmıştı.

İşten çıkarmalar zirve yaptı

İşten çıkarmalar geçen yılın Ocak ayında 277 teknoloji şirketinin yaklaşık 90.000 kişiyi işten çıkarmasıyla zirve yaptı ve teknoloji sektörü on yıldan uzun süren boğa piyasasının sona ermesiyle hesaplaşmak zorunda kaldığı açıklandı. İşten çıkarmaların çoğu 2023’ün ilk çeyreğinde gerçekleşti ve işten çıkarmaların sayısı yıl sonuna doğru artmadan önce Eylül ayına kadar her ay azalmaya devam etti.

Bazı teknoloji şirketleri yapay zeka ürünlerinin geliştirilmesine daha fazla yatırım yapmak için iş bölümlerindeki personel sayısını azalttığı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.