Teknoloji

TARLA elektron hızlandırıcısı devreye alındı

Türkiye’nin kritik araştırma altyapılarından biri olan Türk Hızlandırıcı ve Işınım Laboratuvarı (TARLA)’nın Elektron Hızlandırıcısı’nı devreye alındı.

Hizmete alınan elektron hızlandırıcısı, tüm fazlarıyla tamamlandığında parçacık fiziği, nükleer fizik, biyoteknoloji ve nanoteknoloji, genetik, malzeme, endüstri, metroloji, çevre, kimya, ilaç, maden, enerji, savunma, uzay, iletişim gibi pek çok alanda araştırma, eğitim ve uygulama imkânı sağlayacak.

X hesabından açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır şöyle konuştu: “Öncül teknolojilerin geliştirilmesi için altyapı olanağı sunan yüksek teknolojiye sahip bu tesiste, kurulumun en kritik aşaması olan Faz-1 elektron hızlandırıcısının devreye alınması ile ülkemizin hızlandırıcı teknolojilerine dayalı bilimsel kapasitesinin gelişimi için önemli bir eşik aşılmış oldu. Yerli donanım ve yetkinlikleriyle ülkemizin süper iletken elektron hızlandırıcı teknolojisine sahip dünyada 4 ülke arasında yer almasını sağlayan bu merkezin tam kapasiteyle hizmet vermesi için gerekli desteği vermeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bilime ve bilimsel araştırmalara en üst düzeyde değer vermeyi sürdürerek, ülkemizin kritik teknolojileri millî olarak geliştirebilmesi, yüksek teknoloji alanlarında rekabetçi ürün ve hizmetler sunması için sahip olduğu yetkinlikleri daha ileriye taşıyacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.