Teknoloji

Su altı yaşam inşa ediliyor

Okyanus teknolojisi ve keşif şirketi olan DEEP, Sentinel adlı bir derin deniz su altı yaşam alanı projesi inşa etme planlarını açıkladı. DEEP’e göre Sentinel Sistemi ‘okyanuslar için Uluslararası Uzay İstasyonu’ yaratılabilecek.

Sualtı yaşam alanı Sentinel’in bileşenleri, yüzeye çıkmaya gerek kalmadan görevler arasında derinlikteki komşu Sentinellerin çalışmasını etkilemeden yapılandırılabilir, yeniden yapılandırılabilir ve yeniden konumlandırılabilir. Daha küçük, altı mürettebatlı, kısa süreli konuşlandırmalara 50 mürettebatlı, çok uluslu, yarı kalıcı araştırma istasyonları olarak uygundur.

Inceptivemind haberine göre Sentinel Sistemi tek atmosferde veya ortam basıncında çalışmak üzere tasarlandı.

Derin deniz sualtı Sentinel sistemi konforlu bir odaya sahip ve saklama dolapları da dahil olmak üzere tuvalet, duş ve mahremiyet değiştirme alanı üretildiği ve ayrıca Sentinel’de mürettebatın yemek yapabilmesini sağlayan bir mutfağın da entegre edildiği belirtildi.

Dünyanın her yerine konuşlandırılabilecek

Sentineller’in 20 yıllık bir hizmet ömrüne sahip olacağı ve kullanımlarını en üst düzeye çıkarmak ve kullanılabilirliklerini optimize etmek için dünya çapında farklı yerlere yeniden konuşlandırılabilecekleri açıklandı.

DEEP EMEA Başkanı Steve Etherton, “Okyanusları korumamız gerekiyor. Bunu yapmak için de onları anlamamız gerekiyor. Okyanuslar, dünyanın karşı karşıya olduğu kuşaklar arası zorlukların çoğunun merkezinde yer alıyor ve aynı zamanda henüz kavramaya bile başlamadığımız fırsatlar sunuyor. Aldığımız her nefesin kaynağı onlar. Hava durumunu etkilerler. İklimi etkiliyorlar. Bizi etkiliyorlar. Yine de, yaşamı sürdüren bu ekosistem şaşırtıcı bir şekilde bilinmemektedir. Yenilikçi teknolojimiz sayesinde DEEP, bilim insanlarının uzun süreler boyunca derinlerde çalışmasına olanak tanıyacak ve umuyoruz ki bu hayat veren ortamı anlamamıza küçük de olsa bir katkıda bulunacaktır.”

DEEP, 2027’den itibaren okyanusların altında “kalıcı insan varlığı” hedeflediğini söylüyor. Deniz altı istasyonları, araştırmacıların yaklaşık 200 m (yaklaşık 656 ft) derinlikte sürekli olarak çalışmasını sağlayacak ve Birleşik Krallık kıyı şeridinin açıklarında yer alacak. Ayrıca, bilim insanlarının bir seferde 28 güne kadar su altında yaşamalarına olanak tanıyacağı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.