Teknoloji

Spotify yeni teknolojisini duyurdu

Spotify, radyo yayıncılarına mevcut ses içeriklerini podcast’lere veya “yayından podcast’e” dönüştürme olanağı sağlayacak yeni bir teknolojiyi duyurdu.

Spotify’ın 2021’in sonlarında Avustralya merkezli podcast teknoloji şirketi Whooshkaa’dan satın aldığı IP’ye dayanan bu özellik seti, Spotify’ın Fox Audio Network ve diğer müşteriler tarafından halihazırda kullanılan kurumsal podcast teknoloji platformu Megaphone’a entegre edilecek.

İnternet üzerinden radyo dinleme yüzde 50 arttı

Teknolojinin yayıncıların ses akışına geçiş sürecinde yeni kitlelere ulaşmalarını sağladığını ve bunun da dinleyici kitlelerini etkileyebileceğini belirtiyor. Spotify’ın belirttiğine göre, Edison Research’ün 2022’nin 3. çeyreği için hazırladığı raporda yer alan verilere göre, daha fazla tüketici dijital cihazları üzerinden radyo dinlediği için 2019 ve 2022 yılları arasında internet üzerinden radyo dinleme süresi %50 arttı.

Bu artışların bir ölçüde, daha fazla insanın evden çalıştığı ve ofise gidip gelirken daha az zaman harcadığı COVID-19 salgınından kaynaklanmış olabileceği belirtildi. Ancak bu durum aynı zamanda podcast’lerin radyo yayınlarına alternatif olarak popülerlik kazanmasıyla birlikte tüketicilerin sesli programları nasıl dinlemek istediklerine dair genel bir değişimle de ilgili olduğu aktarıldı. Verilerin gösterdiği gibi, sıçramanın büyük bir kısmı pandemi karantinalarından önce bile gerçekleşti; örneğin 2019 ve 2020 yılları arasında istasyon akışları %8’den %11’e çıktı ve 2022’de bir puan daha artarak %12’ye yükseldi.

Buna ek olarak, Pew Research’ün verilerine atıfta bulunan Spotify, yeni ürününün artık haberlerini podcast gibi dijital kanallardan almayı tercih eden daha genç, Z kuşağı kitleye ulaşmanın daha iyi bir yolunu sunduğunu öne sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.