Teknoloji

Rus hackerlardan ABD Savunma Bakanlığı’na büyük darbe

Rus hackerlar, büyük bir siber saldırıda ABD Adalet ve Savunma Bakanlığı çalışanlarının yaklaşık 632.000 e-posta adresini ihlal etti.

Bloomberg ve Politico’da yer alan haberlere göre saldırganlar, bu yılın başlarında kullanıcılarını hedef alan daha büyük bir saldırı dalgasının bir parçası olarak hükümetin dosya transfer yazılımı MOVEit’te bir güvenlik açığını kullandılar. Hükümet çalışanı anketleri ve İşgücü Yönetimi Bürosu (OPM) tarafından yönetilen iç ajans izleme kodları, ele geçirilen e-posta hesaplarına bağlandı. Saldırıdan neredeyse tüm Savunma Bakanlığı personeli etkilendi, bu arada Pentagon temsilcileri de dahil olmak üzere: Ortak Kurmay, Ordu, Hava Kuvvetleri, Mühendislik Kolordusu ve Savunma Sekreterliği Ofisi.

OPM’nin “büyük bir olay” olarak kategorize ettiği bu saldırıya rağmen, açığa çıkan materyalin gizli olmadığını ve “genellikle düşük hassasiyetli” olduğu açıklandı. Bu veri ihlalleri yalnızca ABD Devlet Departmanlarını etkilemekle kalmadı, aynı zamanda Shell, BBC, British Airways, Johns Hopkins Üniversitesi, Georgia Üniversitesi ve Enerji Bakanlığı gibi özel şirketleri de etkilediği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.