Startup

Plenty tarım üretimini dikey olarak yapacak

Tarım sektöründe faaliyet gösteren teknoloji firması Plenty, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde faaliyet gösteren dikey tarım tesisi sayesinde yatak ve geniş bir alana yayılan tarlalar yerine dikey ve yüksek kulelerde üretim gerçekleştiriyor.

Küresel ısınma kaynaklı gelecekte yaşanması muhtemel gıda krizine karşı geleneksel tarıma kıyasla daha az arazi kullanan Plenty, ürünleri tüketiciye daha yakın yerde yetiştirdiği için de ulaşım maliyetlerini minimum düzeye indiriyor.

İTÜ Arı Teknokent tarafından yayınlanan bloga göre küresel iklim değişikliklerinde, uzmanlar geleceğin dikey tarımda olduğunu açıkladığı ifade edildi. Nate Storey tarafından San Francisco’da kurulan bir tarım teknolojisi girişimi olan Plenty de dikey çiftlikleri ile şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Kaliforniya Compton’daki dikey tarım tesisinde gıdaları tarlalar yerine kulelerde yetiştiren Plenty, bu tarz tarım konusundaki uzmanlığıyla daha fazla verim elde ettiği belirtildi. Küresel ısınmadan kaynaklı iklim değişikliği ve ekstrem hava olayları nedeniyle gıda güvenliğinin tehdit altında olduğu günümüzde Plenty çalışanları, geleneksel tarıma göre daha az arazi kullanarak tarıma alternatif getirdi.

Enerji maliyetlerinden tasarruf birinci öncelik

Plenty, mevcut tarımsal üretimini tüketicilere daha yakın konumda gerçekleştirdiği için de ürünlerin taşınması için harcanan enerjinin de maliyetlerini düşürerek tasarruf ettiği belirtildi. Üretimde kullanılan dikey sistemin, sera yönteminde olduğu gibi tarımsal ürünlerin yılın herhangi bir ayında bulunamayacağı aşamada yetiştirilmesini mümkün kıldığı vurgulandı.

Plenty’nin yakın gelecekteki hedefleri arasında ise dikey olarak çilek ve domates yetiştirmek olduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.