Teknoloji

OpenAI, GPT-4 Turbo’yu tanıttı

OpenAI, amiral gemisi metin üreten yapay zeka modeli GPT-4’ün geliştirilmiş bir versiyonu olan ve hem daha güçlü hem de daha ucuz olduğunu açıkladığı, GPT-4 Turbo’yu duyurdu. GPT 4 Turbo, yeni verilerle eğitilmiş olup Nisan 2023’e dayanan bilgiler ışığında cevap verebilecek. OpenAI, GPT 4 Turbo’yu önümüzdeki haftalarda kullanıma sunmayı planladıklarını açıkladı.

OpenAI geliştirici konferansında, şirketin hem “daha güçlü” hem de daha ucuz olduğunu iddia ettiği, amiral gemisi metin üreten yapay zeka modeli GPT-4’ün geliştirilmiş bir versiyonu olan GPT-4 Turbo’yu tanıttı.

GPT-4 Turbo’nun iki versiyonu bulunuyor: biri sadece metin analizi yapan, diğeri ise hem metin hem de görüntülerin bağlamını anlayan ikinci versiyon. Metin analiz eden model bugünden itibaren bir API aracılığıyla önizlemede mevcut ve OpenAI her ikisini de “önümüzdeki haftalarda” genel kullanıma sunmayı planladığı belirtildi.

Şirket, GPT 4’ün turbo versiyonunu “daha güçlü ve daha ucuz” olarak nitelendiriyor. GPT-4 Turbo’nun iki versiyonu mevcut olacak. Biri tamamen metin analizi yapan bir sürüm, diğeri metin ve görsellerin bağlamını anlayan ikinci bir versiyon. Metin analiz modeli bugünden itibaren bir API aracılığıyla ön izleme olarak sunuluyor. OpenAI, her ikisini de önümüzdeki haftalarda genel kullanıma sunmayı planladığını söylüyor.

OpenAI paylaştığı blog yazısında “GPT-4 Turbo, GPT-4’e göre çeşitli iyileştirmelere sahip, bunlardan biri, isteklere yanıt verirken yararlanılabilecek daha yeni bir bilgi tabanıdır. Tüm dil modelleri gibi, GPT-4 Turbo da esasen kelimeleri tahmin etmeye yönelik istatistiksel bir araç. GPT-4, Eylül 2021’e kadar web verileriyle eğitildi, ancak GPT-4 Turbo’nun bilgi sınırı ise Nisan 2023’tür” açıklamasını yaptı.

Yapay zeka tabanlı yeni dil modelinde kullanıcıların seçim yapabileceği altı adet ses olacak. Bu şekilde herhangi bir sorunun yanıtını çeşitli seslerde duymak mümkün. Ayrıca, modelin geliştiriciler için GPT 4’ten 3 kat daha ucuz olacağını da ekleyelim. Önümüzdeki haftalarda kullanıma açılacak GPT 4 Turbo, şu an için geliştiriciler için ön izleme aşamasında

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.