Özel

Open AI şirketinde neler oluyor?

Yılın en beklenmedik teknoloji haberi olarak kayda geçecek olan, OPENAI kurucusu Sam Altman’in, güvensizlik oyu sonrasında OpenAI’deki CEO rolünden şirketin yönetim kurulu tarafından uzaklaştırılması damga vurmaya devam ediyor. OpenAI blogunda yer alan bilgilere göre Altman’ın “ayrılışı, yönetim kurulunun, iletişimlerinde tutarlı olmadığına karar veren bir değerlendirme sürecini takiben gerçekleşti ve bu, yönetim kurulunun sorumluluklarını yerine getirmesini engelliyordu.”

Altman, yönetim kurulunu atlattı mı?

Yönetim kurulunun diline ve bu dev teknoloji şirketlerinin çalışma şekline dayanarak, şu anda dolaşımda olan ana teorinin bu olduğu belirtildi. İddialara göre Altmab için “tutarlı olmadı” demek, Altman’ın yalan söylediğini diplomatik bir şekilde ifade ettiği anlaşılıyor. Altman’ın başka bir anlaşma üzerinde müzakere ediyor ise,yönetim kurulunu fikirlerin kendisi ya da dışlanmış olma fikri nedeniyle rahatsız edebileceği belirtiliyor.

Uzun vadeli stratejide anlaşmazlık mı var?

Şu anda dünyanın en popüler teknoloji şirketi olmasına rağmen ve herkes ChatGPT hakkında konuşsa da, OpenAI tam anlamıyla gelecek projeksiyonları üzerine stratejik çalışmaları sürdürdüğü belirtiliyor. Altman ve Yönetim kurulunun bu konuda uyum içinde olduğu ifade ediliyor.

Sayılar uyuşmuyor olabilir mi? Diğer yandan, OpenAI belki de Altman’ın itiraf ettiğinden veya tahmin ettiğinden daha fazla para kaybetmektedir? Bu imkansız gibi görünüyor, ancak bu işletmeyi çalıştırmanın maliyetleri bir örneği yok, gerçekten de operasyonun kendisi gibi.

Büyük bir güvenlik veya gizlilik olayı olabilir mi?

Şirketin ciddi, belki yaygın bir güvenlik sorunu yaşadığı fikri, Microsoft’un iddiaya göre birkaç gün önce içsel olarak ChatGPT’nin kullanımını askıya aldığı gerçeğiyle destekleniyor. OpenAI daha sonra yeni kayıtlara izin vermeye devam etti. Eğer en büyük ürününde ciddi bir güvenlik sorunu varsa ve Altman bunun küçükmsediği, bu tavrın da yönetim kurulu ile güvensizlik yarattığı öne sürüldü.

Belki de yapay zeka etiği veya felsefesinde bir farklılık mı var?

Yönetim kurulunun açıklaması özellikle “OpenAI, yapay genel zekanın tüm insanlığa fayda sağlamasını sağlamak amacıyla bilinçli bir şekilde yapılandırıldı” ve yeni liderliğin gerekliliği içerdiğini belirtiyor. Sam’ın AGI için duyduğu heyecan, gizli bir proje veya anlaşma olmasa bile, onun ve yönetim kurulu arasında büyük bir ayrılığa yol açmış olabilir. Altman’ın şirketi kökenlerinden çok daha kurumsal bir yöne yönlendirdiği ve yasal statüsünü değiştirerek ve girişim ve tüketici uygulamalarını agresif bir şekilde takip ederek bu değişikliği yaptığı belirtildi. Bu, yönetim kurulunun ilerletmek istediği “misyon” ile pek uyuşmadığı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.