Teknoloji

NVIDIA 2 Trilyon Dolarlık Şirket oldu

En çok oyun ve grafik GPU’larıyla tanınan teknoloji şirketi Nvidia, bugün ilk kez piyasa değerini 2 trilyon $’a çıkararak resmi olarak 2 trilyon $’lık piyasa değerine ulaştı.

Duyuru, şirketin 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmasının üzerinden bir yıldan az bir süre geçtikten ve şirketin 1,83 trilyon dolara ulaşarak Amazon ve Alphabet’i geride bırakarak dünyanın en değerli dördüncü şirketi haline geldiğinin bildirilmesinden bir haftadan biraz fazla bir süre sonra geldi.

Kazanç raporunda Nvidia, şirketin üç aylık gelirinin %265 oranında arttığını açıkladı ve geçen yıl rekor kırarak 60,9 milyar dolar gelir elde ettiğini ve 2022’ye kıyasla %126’lık bir gelir artışına işaret ettiğini belirtti.

Nvidia’nın finansal kilometre taşları sürpriz değil. Kripto ve PC grafik kartları pazarları soğumuş olsa da, teknoloji devi yapay zeka alanında bir lider haline geldi ve bir kapasitede yapay zeka uygulamak isteyen şirketler için önemli bir çip tedarikçisi oldu.

Buna ek olarak, Nvidia yakında daha fazla bellek kapasitesi ve bant genişliği vaat eden bir sonraki amiral gemisi yapay zeka çipi HGX H200’ü piyasaya sürecek ve bu sayede üretken yapay zeka için “büyük miktarlarda” veriyi işleyebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.