Teknoloji

Neuralink onay aldı: İnsan beyninde çip implant dönemi başlıyor

Elon Musk’ın beyin implantı şirketi Neuralink, insan içi klinik çalışmanın ABD’nin FDA otoriteleri tarafından onaylandığını duyurdu.

Elon Musk tarafından kurulan nöroteknoloji girişimi Neuralink, ilk klinik çalışmasını yürütmek için FDA’dan onay aldığını duyurdu.

Neuralink, ağır felçli hastaların sadece sinirsel sinyaller kullanarak harici teknolojileri kontrol etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan Link adlı bir beyin implantı geliştiriyor. Bu, ALS gibi ciddi dejeneratif hastalıkları olan hastaların, imleçleri hareket ettirerek ve zihinleriyle yazarak sevdikleriyle iletişim kurma yeteneklerini sonunda yeniden kazanabilecekleri anlamına geliyor.

Neuralink tarafından paylaşılan tweet’te alınan onaya ilişkin “Bir gün teknolojimizin birçok insana yardımcı olmasını sağlayacak önemli bir ilk adımı temsil ediyor” dedi.

Neuralink cihazlarına sahip olacak hastalar Neuralink uygulamasını kullanarak cihazı kontrol etmeyi öğrenecekleri belirtildi. Şirketin web sitesine göre, hastalar daha sonra bir Bluetooth bağlantısı aracılığıyla harici fareleri ve klavyeleri kontrol edebilecekler.

FDA’nın insan içi bir çalışma için onay vermesi, şirkette son zamanlarda yaşanan bir dizi engelden sonra Neuralink için önemli bir kazanım olduğu değerlendirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.