Teknoloji

Neuralink ile tüm gece oyun oynadı

Neuralink Beyin İmplantı Takılan İlk İnsan Hasta İmplantı Bütün Gece Uyanık Kalıp Civilization 6 Oynamak İçin kullandığı belirtildi. Neuralink beyin implantının ilk insan alıcısı, Sid Meier’in Civilization 6 oyununu tüm gece oynayabilmek de dahil olmak üzere kendisine daha fazla özgürlük ve özerklik sağlayan deneysel yardımcı teknolojiyle yaşama deneyimi ve iyileşmesi hakkında yeni ayrıntılar paylaştı.

Neuralink’in kurucu ortağı Elon Musk, Ocak ayında X/Twitter’a yaptığı açıklamada şirketin ilk beyin-bilgisayar arayüzünü bir insan hastanın kafasına yerleştirdiğini ve ameliyatın ardından hastanın “iyi bir şekilde iyileştiğini” açıkladı. Milyarder ayrıca o sırada implantın iyi çalıştığını ve “umut verici bir nöron yükselmesi” tespit ettiğini ima etti. Şubat ayında yapılan bir sonraki güncellemede Musk, adı açıklanmayan hastanın görünüşe göre tamamen iyileştiğini ve hatta implantı kullanarak bir bilgisayar imlecini sadece düşünerek manipüle edebildiğini belirtti.

Son olarak, 20 Mart’ta Neuralink, X’e 29 yaşındaki implant alıcısı Noland Arbaugh’un teknolojiyi satrancın dijital bir versiyonunu oynamak için kullandığı ve deneysel yardımcı ile yaşamanın hayatını nasıl değiştirdiğini tartıştığı dokuz dakikalık bir canlı yayın şeklinde kendi güncellemesini yayınladı.

Arbaugh, “İmleç üzerinde güç kullanmak gibiydi ve istediğim yere hareket etmesini sağlayabiliyordum, sadece ekranda bir yere bakıyordum ve istediğim yere hareket ediyordu, bu çok iyi bir deneyimdi” dedi. 29 yaşındaki tam kuadriplejik hasta, sekiz yıl önce bir dalış kazası sırasında omurilik yaralanması geçirdikten sonra duyularını kaybettiğini ve omuzlarının altından felç geçirdiğini ve “dünyayı değiştirebileceğini” hissettiği bir şeyin parçası olma dürtüsüyle denemeye gönüllü olmak zorunda hissettiğini paylaştı.

Canlı yayın boyunca Arbaugh, Neuralink beyin-bilgisayar arayüzünü (BCI) kullanarak ekrandaki bir imleci kontrol edip dijital satranç oynarken ve arka planda çalan müziği duraklatırken görülebiliyordu. Arbaugh ayrıca implantın kendisine tüm gece Sid Meier’s Civilization 6 strateji oyununu oynama özgürlüğü verdiğini açıkladı.

Arbaugh, Neuralink bilim insanı Bliss Chapman’a “Bana bu [Neuralink teknolojisi] üzerinde tam kontrol verdiğiniz ilk anlardan birinde, sabah 6’ya kadar […] Civilization 6 oynadım” dedi. “Buna değdi, sanırım bunu ifade etmenin en iyi yolu bu, harikaydı.”

29 yaşındaki genç ayrıca X’te yayınlanan bir Neuralink sunumunda implantın Mario Kart 8’i oynamasına izin verdiğini açıkladı: Deluxe oyununu BCI teknolojisi tarafından deşifre edilen nöral sinyalleri kullanarak oynamasına izin verdiğini açıkladı. “Mario Kart oynamak ve defalarca ikinci olmak aklımı başımdan aldı, bunun mümkün olabileceğini düşünmemiştim […] bir haftadır kullanıyorum, bu çok çılgıncaydı. Babam ve arkadaşım kazanmama izin vermese de,” diyor Arbaugh.

İmplant ayrıca Noland’ın Fransızca ve Japonca öğrenmeye başlamasına yardımcı oldu ve okuma konusunda genel olarak engelleri ortadan kaldırdı. Noland ayrıca işlem sonucunda hiçbir “bilişsel bozukluk” yaşamadığını ve iki saat süren cerrahi işlemden bir gün sonra hastaneden ayrılabildiğini vurguladı.

“Mükemmel değil, bazı sorunlarla karşılaştığımızı söyleyebilirim,” diye yorumladı 29 yaşındaki genç. “İnsanların bunun yolculuğun sonu olduğunu düşünmelerini istemiyorum, daha yapılacak çok iş var ama şimdiden hayatımı değiştirdi…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.