Teknoloji

“NATO ve Geleceğin Teknolojileri Forumu”nda yerli çözümler

Türk savunma sanayisi bünyesinde son dönemde geliştirilen yenilikçe teknoloji çözümleri, “NATO ve Geleceğin Teknolojileri Forumu”nda paylaşıldı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Türk Atlantik Konseyinin gençlere açılan kapısı olan Türk Atlantik Gençlik Konseyinin inisiyatifiyle düzenlenen “NATO ve Geleceğin Teknolojileri Forumu”, İstanbul Planlama Ajansında gerçekleştirildi.

NATO Stratejik Konsepti kapsamında geleceğin tehditleri ve risklerine karşı kullanılmak üzere geliştirilen inovatif ve katma değeri yüksek teknolojiler ile kamu-özel ortaklıklarının da ele alındığı etkinliğe Türk savunma sanayisi şirketi BİTES davetli olarak katıldı.

NATO’nun yenilikçi fikirlerinin, savunma sanayisinde ve küresel ölçekte yıkıcı teknolojilerle ilgili birçok konunun tartışıldığı, NATO’nun ihtiyaç duyduğu ürünlerin tanıtıldığı, yenilikçi ve oyun değiştiren teknolojilerin konuşulduğu etkinlikte, Türkiye’de üretilen yenilikçi ve oyun değiştiren teknolojilerin etkileri ve bunlarla ilgili çalışmalar konusunda bilgiler verildi.

Özellikle yapay zeka, artırılmış gerçeklik teknolojileri, karma gerçeklik gibi konular ile beyin-makine arayüzlerine ilişkin uygulamalarla ilgili demolar sunuldu. Türkiye’de yapılan çalışmaların geldiği nokta ve bu teknolojilerin Türk ordusuna kattığı değer ile bunlarla ilgili gelecekte yapılacak çalışmaların katacağı değerler konuşuldu.

Yenilikçi teknolojilerle ortaya konulan milli çözümler

Etkinlikteki “NATO ve Doğan ve Yıkıcı Teknolojilerde Kamu-Özel Ortaklıkları” ile “NATO’nun Geleceğin Tehditlerine Bakış Açısı ve Doğan ve Yıkıcı Teknolojiler” başlıklı oturumlarda konuşmalar gerçekleştiren BİTES Genel Müdürü Uğur Coşkun, NATO’nun geleceğinde doğan ve yıkıcı teknolojilerin önemini vurgulayarak, bu teknolojilerin ihmal edilemeyecek kadar yaşamsal olduğunu dile getirdi.

Coşkun, hızla değişen dünyada gittikçe artan tehdit ve risklerin üstesinden gelinmesi için uzaysal bilgisayar, beyin-bilgisayar arayüzü tabanlı askeri çözümler, genişletilmiş gerçeklik teknolojileri, metaverse, insan-makine arayüzü tabanlı giyilebilir kokpit, dijital eğitim tasarımları, modelleme ve simülasyon, uzaktan bakım ve tamir ve daha birçok alana uygulanabilir çözüm önerilerini katılımcılara sundu.

BİTES’in kabiliyetlerini ve çözüm önerilerini de anlatan Coşkun, insan-makine arayüzü tabanlı karma gerçeklik çözümü olan KARMA ürünü ile pilot eğitimlerinde maliyet-etkinliğin sağlanması ve daha verimli eğitim verilmesi hususlarına değindi. Coşkun, gerçek cihazlar ile simülatörün birlikte çalıştığı sistemde, karma gerçeklik gözlüğü takan pilotun, gerçek aviyonik birimlerden oluşan küçük bir alandaki kokpit ortamında uçuş yapma imkanı elde ettiğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.