Teknoloji

NASA’nın insansı robotu Valkyrie Ay görevleri için hazırlanıyor

NASA tarafindan 1 metre 2 santim (188 santimetre) boyunda ve 300 pound (136 kilogram) ağırlığındaki insansı robotu Valkyrie ay görevleri için hazırlıklara başladı. Adını İskandinav mitolojisindeki bir kadın figüründen aldığı belirtilen Valkyrie, NASA’ya göre doğal afetlerin vurduğu alanlar gibi “bozulmuş veya hasar görmüş insan mühendisliği ortamlarında” çalışmak üzere tasarlandı.

NASA Dexterous Robotics Takım Lideri Shaun Azimi, uzaydaki insansı robotların güneş panellerini temizlemek ya da uzay aracının dışındaki arızalı ekipmanları incelemek gibi riskli görevleri üstlenebileceğini, böylece astronotların keşif ve keşiflere öncelik verebileceğini söyledi. Azimi, “İnsan mürettebatın yerini almaya çalışmıyoruz, sadece sıkıcı, kirli ve tehlikeli işleri onların üzerinden alarak daha üst düzey faaliyetlere odaklanmalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

NASA, karasal amaçlar için geliştirilen insansı robotların gelecekte uzaya gönderilecek insansı robotlara nasıl fayda sağlayabileceğini öğrenmek için Austin, Teksas merkezli Apptronik gibi robotik şirketleriyle ortaklık kuruyor.

Apptronik, depolarda ve üretim tesislerinde paketleri taşıyarak, paletleri istifleyerek ve diğer tedarik zinciri odaklı görevlerde çalışacak insansı bir robot olan Apollo’yu geliştiriyor. Şirket, insansı robotları 2025’in başlarında şirketlere sağlamaya başlamayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.