Teknoloji

Microsoft, İspanya’ya 2 milyar dolar yatırım yapacak

Microsoft, Avrupa’daki yapay zeka hamlesinde İspanya’ya 2 milyar dolar yatırım yapma taahhüdü yaptı.

Microsoft başkanı ve başkan yardımcısı Brad Smith, ülkenin yapay zeka ve bulut altyapısını genişletmek için İspanya’ya 2,1 milyar dolar yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. X’te yayınlanan bir yazıda Smith, önümüzdeki iki yıl içinde bu miktara yatırım yapma planını özetledi ve fonların veri merkezleri inşa etmekten daha fazlasına harcanacağı sözünü verdi. Şirketin İspanya’ya 37 yıllık bir taahhüdü olduğunu ve bu taahhüdün güvenlik, kalkınma ve hükümetin, işletmelerin ve halkın dijital dönüşümünü kapsadığını sözlerine ekledi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Microsoft ile ülke ekonomisindeki fırsatları ve yapay zekayı teşvik etmenin yollarını analiz ettiklerini belirtti. Sanchez, “Dijital dönüşümün zorluklarıyla başarılı bir şekilde yüzleşmek için kamu-özel sektör işbirliği şart” dedi.

Önce Almanya şimdi sırada İspanya

Microsoft geçtiğimiz hafta, önümüzdeki iki yıl içinde Almanya’daki yapay zeka ve bulut altyapısını genişletmek için 3,2 milyar Avro (3,5 milyar $) yatırım yapma planını detaylandırdı. Yapay zeka ve bulut çözümlerine yönelik artan talebi karşılamak için altyapı geliştireceğini ve yeni model ve uygulamaları kapsayan 2 milyondan fazla kişiyi eğiteceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.