Teknoloji

Microsoft Almanya’ya 3,2 Milyar Avro Yatırım Yapacak

Microsoft yapay zeka patlamasını desteklemek için veri merkezlerine büyük yatırım yapmaya başladı. ABD’li yazılım devi Microsoft, önümüzdeki iki yıl içinde Almanya’ya çoğunluğu yapay zeka alanında olmak üzere 3,2 milyar avro yatırım yaparak, son 20 yılın en kötü düşüşünü yaşayan Avrupa’nın en büyük ekonomisine destek vereceğini belirtti.

Yatırım duyurusu, şirketin başkanı ve başkan yardımcısı Brad Smith tarafından 15 Şubat’ta Almanya’nın başkentinde düzenlenen bir etkinlikte, ülkedeki yapay zeka (AI) ve bulut geliştirmeye yönelik yapıldı. Microsoft, Almanya’da yeni veri merkezleri kurmaya ve insanları yapay zeka becerileri geliştirme konusunda eğitmeye odaklanacak. Reuters’in haberine göre bu, Microsoft’un son 40 yılda Almanya’ya yaptığı en büyük yatırım olacak.

Avrupa, büyük teknoloji geliştiricilerinin yatırımları için verimli bir zemin olduğunu firmalara göstermeye çalışırken, aynı gün Fransa Maliye Bakanlığı, Google’ın Fransa’da yapay zekaya özel yeni bir merkez kurma planlarını açıklayan bir bildiri yayınladı. Duyuruya göre, merkez Paris’te olacak ve ülkenin yapay zeka hedeflerini desteklemek için yaklaşık 300 araştırmacı ve mühendisi barındıracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.