Teknoloji

Microsoft Activision’ı satın alacak

Microsoft’ın oyun devi Activision’ı satın alma girişimi sonunda Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) tarafından onaylandı.

Microsoft, başlangıçta Ocak 2022’de Activision’ı satın alma amacını açıklamış ve dünya gelir açısından üçüncü en büyük oyun şirketi olma hedefiyle 68,7 milyar dolarlık bir teklifi içeriyordu. Avrupa Komisyonu ve ABD’deki Federal Ticaret Komisyonu’nun onaylarına rağmen, Birleşik Krallık CMA, bulut oyun sektöründe rekabetin zayıflaması endişelerini dile getirerek karşı çıkmaya devam etti.

CMA, Microsoft’un bulut oyun alanındaki mevcut avantajının, Windows’un yaygın erişimi ve büyük ölçekli bulut altyapısından kaynaklandığını, bu nedenle de pazarın yüzde 60 ila 70 arasında bir pazar payına sahip olabileceğini savundu.

Microsoft, Ubisoft’e bulut akış haklarını devretmek de dahil olmak üzere bir dizi öneride bulundu ve sonunda CMA’nın onayını almaya yol açtı.

CMA, bunu rekabeti teşvik eden devrim niteliğinde bir adım olarak övdü, ancak Microsoft’u satın alma süreci boyunca uzun vadeli taktikler nedeniyle de eleştirdi ve düzenleyici otoritelerle daha fazla işbirliği gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.