Teknoloji

Meta, Microsoft ve Amazon, Google Maps ve Apple Maps’e rakip olacak açık harita veri setini yayınladı

Meta, Microsoft, Amazon ve harita şirketi TomTom tarafından oluşturulan bir grup, geliştiricilerin kendi haritalarını oluşturmalarına ve Google Haritalar ve Apple Haritalar ile rekabet etmelerine olanak tanıyacak verileri yayınladı.

Overture Maps Vakfı adı verilen bu grup, geçtiğimiz yıl oluşturulmuştu ve bugün ilk açık harita veri kümesini yayınladı.

Techcrunch’ın haberine göre bu veri kümesi sayesinde üçüncü taraf geliştiriciler, Apple-Google tekelini kırmak için kendi haritalama veya navigasyon ürünlerini oluşturabilecekleri belirtildi. Veri, restoranlar, simge yapılar gibi 59 milyon “ilgi noktası” ve ulaşım ağları ile idari sınırlar gibi bilgileri içeriyor.

Overture Maps Vakfı’nın yürütme direktörü Marc Prioleau, yaptığı bir açıklamada, “Sürekli değişen dünyamız için kapsamlı, piyasa sınıfında bir açık harita veri kümesi oluşturma yolunda önemli bir adım. Özellikle, Yerler veri kümesi, dünyanın herhangi bir yerindeki yeni ve küçük işletmelerden, anlık sokak pazarlarına kadar her şeyi haritalandırma potansiyeline sahip, daha önce mevcut olmayan büyük bir açık veri kümesini temsil ediyor.” dedi.

Geçtiğimiz yıl grup duyurulduğunda, şirketler zamanla verinin daha fazla yer, yönlendirme ve navigasyon, ve 3D bina verilerini içerecek şekilde genişleyeceğini söyledi.

Harita ve konum verileri, IoT (nesnelerin interneti) cihazlarından ve otonom araçlardan, lojistik ve büyük veri görselleştirme araçlarına kadar birçok alanda temel bir rol oynayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.