Teknoloji

Meta 3D çalışmalarında yeni inovasyonu duyurdu


Bugün, META’nın yapay zeka ve Reality Labs Araştırma ekibi, fiziksel ortamların dil tabanlı modellerle yeniden inşasını sağlayan devrim niteliğinde bir yöntem olan SceneScript’i duyurdu. Geleneksel yöntemlerin aksine, SceneScript doğrudan uçtan uca makine öğrenimi ile oda geometrisini çıkaratarak tam ve yorumlanabilir sahne tasarımları elde ediyor. SceneScript ile AR gözlükler için olanaklar sınırsız olabileceği; görme engellilere yönlendirme yardımı sağlamaktan, dijital asistanların karmaşık mekansal sorguları anında cevaplamasına olanak tanıyabileceği belirtildi.

SceneScript’in eğitimi, kapsamlı gerçek dünya verisinin eksikliği nedeniyle benzersiz bir zorlukla karşı karşıya getirdi. Bu sorunu aşmak için ekip, gerçek dünya koşullarını karşılayan 100.000 benzersiz iç mekan sahnesinden oluşan Aria Sentetik Ortamlar veri kümesini oluşturdu. Bu yaklaşım, modelin etkili bir şekilde genelleştirmesini sağlayarak gizliliği garanti altına alırken eğitimini sağladığı belirtildi.

SceneScript ile fiziksel alanları anlamak ve etkileşime girmek için bir temel sağlayarak, gelecek nesil dijital asistanların fiziksel ve dijital dünyaları sorunsuz bir şekilde birleştirmesinin yolunu açacağı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.