Startup Teknoloji

Mega Teknoloji Koridoru açıldı

Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi, Mega Teknoloji Koridoru ile Kocaeli, İstanbul ve İzmir’i birbirine bağladı. Bilişim Vadisi İzmir, İstanbul ve Bakü’nün açılışı gerçekleştirildi.

Hürriyet’in haberine göre Türkiye’ye sivil teknolojiler alanında çağ atlatacak Mega Teknoloji Koridoru, iki kardeş ülke Türkiye ve Azerbaycan’dan dört şehre yayılıyor. “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuyla hayata geçirilen Bilişim Vadisi, Kocaeli’den İstanbul’a, oradan İzmir ve Bakü’ye ulaşıyor.


“6 BİNDEN FAZLA İNSANIMIZA İSTİHDAM SAĞLAYACAK”

3,5 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu olan Bilişim Vadisi’nin şu an Türkiye’nin en büyük teknoparkı olduğunu vurgulayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Bilişim Vadisi, kuruluşundan bu yana savunma sanayinde elde ettiğimiz başarıların sivil alana taşınmasına öncülük ediyor. Mobiliteden bilgi iletişim teknolojilerine; yazılımdan tasarıma kadar birçok kritik sektörde İstanbul ve Kocaeli kampüslerinde 500’e yakın firma Vadimizde yer alıyor. İlk imzası Binali Yıldırım tarafından atılan, daha sonra Bilişim Vadisi çatısı altına alınan Bilişim Vadisi İzmir ise 63 bin metrekare kapalı alana sahip. Yerli ve yabancı birçok teknoloji girişimcisine ev sahipliği yapacak. 6 binden fazla insanımıza istihdam sağlayacak. Sağlık ve tarım teknolojileri başta olmak üzere mobilite, bağlantı teknolojileri, akıllı şehirler, siber güvenlik, tasarım ve oyun teknolojilerine odaklanacak güçlü bir platform olarak ön plana çıkacak. Bilişim Vadisi İzmir bizim 2018 yılı seçim vaadimizdi. Söz verdik ve yaptık” dedi.


“İZMİR’İ KÜRESEL ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRECEK”

İYTE Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran da şunları söyledi: “Bilişim Vadisi İzmir, çok önemli teknoloji koridorunun en önemli istasyonlarından biri olacaktır. Temellerini attığımız 399 gün boyunca 400. günü görmeden bugün açılışını yapıyoruz. Bilişim Vadisi İzmir, oluşturacağı katma değer, gerçekleştirecekleri işbirlikleri ve girişimci ekosistemine sunacağı katkılarla İzmir’i küresel çekim merkezi haline getirecektir.”

SİVİL TEKNOLOJİLER ODAKTA

Bilişim Vadisi, Türkiye’nin savunma sanayinde kaydettiği başarının sivil teknolojilere aktarılması amacıyla Kocaeli’de kuruldu. Türkiye’nin otomobili TOGG’a da ev sahipliği yapan Bilişim Vadisi; Kuluçka İşletme Merkezi, Dijital Oyun ve Animasyon Kümelenme Merkezi, Türkiye Açık Kaynak Platformu, Hızlandırma Programları ve 42 Yazılım Okulları ile teknoloji ve inovasyon ekosisteminde adını sıkça duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.