Teknoloji

Mark Zuckerberg’in yeni hedefi “yapay genel zeka” yaratmak

Meta CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, şirketinin yapay zeka konusundaki çabalarını değiştirdiğini ve insan düzeyinde bilgisayar sistemlerine ulaşmada teknoloji endüstrisindeki rakiplerini yenmek için devasa veri merkezlerine para aktardığını söyledi.

Zuckerberg Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda Meta’nın mevcut iki araştırma çabasını “birbirine yaklaştırdığını” söyledi: temel araştırmalara odaklanan FAIR adlı bir proje ve tüketiciler için yapay zeka ürünleri geliştirmeye çalışan GenAI adlı ikinci bir proje olarak duyurdu.

Zuckerberg: “Uzun vadeli vizyonumuz, genel zeka oluşturmak, sorumlu bir şekilde açık kaynak sağlamak ve herkesin yararlanabilmesi için yaygın olarak kullanılabilir hale getirmektir.” dedi.

Zuckerberg ayrıca Meta’nın H100’ler olarak bilinen 350.000 bilgisayar çipinden oluşan bir stok da dahil olmak üzere “gelecekteki yol haritamızı desteklemek için devasa bir bilgi işlem altyapısı inşa ettiğini” söyledi. Bu çipler, Nvidia’nın 2022 yılında piyasaya sürmesinden bu yana yapay zeka veri merkezlerinin temel yapı taşı oldu. Teknoloji haberleri sitesi The Verge, Aralık ayında Meta’nın Nvidia’nın H100 için en büyük müşterisi olarak Microsoft ile eşit olduğunu bildirdi.

Zuckerberg, Perşembe günü yayınlanan bir röportajda The Verge’e, en iyi yapay zeka bilimcilerini işe almak için yaşanan şiddetli rekabetin daha önce gördüklerine benzemediğini ve bunun Meta için çok daha önemli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.