Web3

Kripto şirketi Ledger 108 milyon dolar daha fonlama aldı

Fransız startup Ledger, C Serisi finansman turunu da başarıyla tamamladı. Kripto varlıklarını güvence altına almak için donanım cüzdanları tasarlıyor ve üreten şirket 2021 yılında 356 milyon € (bugünkü kurla 385 milyon $) toplamıştı. Techcrunch’ın haberine göre şirket yeni fonlamaya 100 milyon € (108 milyon $) daha ekledi.

Şirketin yeni yatırımcıları arasında True Global Ventures, Digital Finance Group ve VaynerFund yer alıyor. 10T, Cité Gestion Private Bank, Cap Horn, Morgan Creek, Cathay Innovation, Korelya Capital ve Molten Ventures gibi bazı mevcut yatırımcılar da bir kez daha Ledger’a yatırım yapıyor.

Ledger’ın ana ürünleri, yüksek düzeyde güvenlik sunan donanım kripto cüzdanları ve mevcut cihazları USB anahtar şeklinde.

Kripto alanında adını sıkça duyduğumuz “güvenlik” konularına binaen, donanım cüzdanları tasarım olarak güvenlidir çünkü kripto cüzdanının özel anahtarı cihazdan asla çıkmaz – sertifikalı güvenli bir çipte saklanır. Bir miktar kripto token göndermek istediğinizde, bilgisayar veya akıllı telefon gibi başka bir cihaz kullanmanız gerekir. Ledger Live uygulamasına alıcının açık adresini girdiğinizde, işlemi özel anahtarla doğrulamanız gerekir. Bu yüzden Ledger cüzdanınızı açmanız ve işlemi onaylamanız gerekir.

Ledger cihazınızı ilk açtığınızda, şirket sizden bir kağıda 24 kelimelik bir kurtarma cümlesi yazmanızı ister. Ledger cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda sizin (ya da bir başkasının) cüzdanınızı kurtarmanızı sağlayacak olan bu kurtarma cümlesini güvenli bir yerde saklamalısınız.

Güvenli bir cüzdana sahip olmanın dolandırıcılığı engellemediği de doğrudur. Temmuz 2020’de Ledger, bir e-ticaret ve pazarlama veritabanında depolanan kişisel bilgilerin veri ihlalini keşfetti. Bu durum, dolandırıcıların kurtarma cümleleri elde etmeye çalıştığı kimlik avı kampanyalarına yol açtı.

Ledger, 2014’teki kuruluşundan bu yana 6 milyon cihaz sattı. FTX’in batması ile birlikte kripto varlıklarınızı bir kripto borsasında bırakırsanız bir gecede kaybolabileceğini bir kez daha gösterdiği için bu eğilim yavaşlamadı. Şirket Haziran 2022 ile Şubat 2023 arasında 1 milyon cihaz sattığı ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.