Web3

Kripto regülasyonu adaptasyonunda Asya ilk sırada

Hong Kong ve Singapur, birçok küresel kripto firmasının her iki yargı alanına da genişlemesiyle bu yıl Asya’nın kripto düzenlemelerine öncülük ettiği belirtildi.

The Block‘ta yer alan habere göre 2023 yılında, Asya’daki kripto para birimi endüstrisi için düzenleyici ortam, artan bir ivmeyle önemli gelişmelere sahne oldu. Özellikle Hong Kong, kendisini kripto ve Web3 inovasyonu için bir merkez olarak kurma çabalarının ön saflarında yer aldı.

Hong Kong – oluşum halindeki bir Web3 merkezi

Haziran ayında Hong Kong, sanal varlık ticaret platformları için kripto lisanslama süreçlerini başlattı. Lisanslı borsaların perakende ticaret hizmetleri sunmasına izin verdi. Düzenleyici kurum HashKey ve OSL’ye bu tür lisanslar verdi. Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu Ekim ayında aracılar için sanal varlıkla ilgili faaliyetlere ilişkin bilgilerini güncelleyerek kripto ETF katılımı için yatırımcı yelpazesini genişletti. Düzenleyici kurum ayrıca Kasım ayında şehrin dijital varlık tokenleştirme faaliyetlerini denetlemeyi amaçlayan iki genelge yayınladı ve Aralık ayında spot kripto ETF’leri için başvurulara açık olduğunu söyledi.

Hong Kong Mali Hizmetler ve Hazine Bakanı Christopher Hui, Kasım ayındaki Hong Kong Fintech Haftası’nda hükümetin Web3 büyümesine olan bağlılığını bir kez daha teyit etti. JPEX kripto borsasına yönelik son baskılara rağmen Hui, düzenleyici eylemlerin kararlılıklarını caydırmayacağını söyledi.

Asya merkezli dijital varlık yönetim firması Metalpha’nın CEO’su Adrian Wang, kripto yatırımcılarının “Hong Kong’un Singapur’un iyi dengelenmiş düzenleyici rejimini ne kadar hızlı yakaladığına” şaşırdıklarını söyledi.

“Singapur’un dijital varlıklara uygun politikalar tasarlama ve test etme konusunda bir adım önde olduğu doğru. Örneğin DBS, 2022 gibi erken bir tarihte JP Morgan’ın Onyx ağında sabit gelirli ticaret gerçekleştirdi,” diyor Wang. “Bununla birlikte, geçen yıl Hong Kong Fintech Haftası’ndan bu yana, SFC, Hong Kong’da iş kurmak için yüksek kaliteli kripto firmalarını çekmeyi umarak VASP lisans rejimini kademeli olarak uygulamaya koydu.”

Singapur şirketleri teşvik ediyor

Hong Kong endüstri oyuncularına kripto dostu olduğunu göstermeye devam ederken, Singapur hala kripto ve web3 alanındaki birçok küresel şirketi ülkedeki üslerini kurmaya çekti. Singapur Para Otoritesi, yakın zamanda Coinbase ve Circle gibi kripto firmalarına lisans verdikten sonra, kripto firmalarını düzenlemeye kararlı görünüyor. Gemini ayrıca Haziran ayında Singapur’daki personel sayısını 100’ün üzerine çıkarma planlarıyla Asya’da büyümeye hazırlandığını söyledi.

Japonya, Güney Kore ve Tayvan

Hong Kong ve Singapur Asya’daki en yüksek profilli kripto merkezleri olarak ortaya çıkarken, Japonya, Güney Kore ve Tayvan gibi diğer yargı bölgeleri de yeni gelişen endüstri için ilgili düzenlemeleri ve yönergeleri formüle etti. Örneğin Japonya, stabilcoin ile ilgili düzenlemeler oluşturmak için Haziran ayında Ödeme Hizmetleri Yasasını revize etti. Japon hükümetinin, TerraUSD’nin patlamasından sonra stabilcoin yatırımcıları için koruma sağlamaya çalıştığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.