Web3

Kripto Alanında İş Başvurusu Yapanların Üçte Biri Bankacılık Sektöründen Geliyor

Dünyanın lider kripto varlık platformu ve Web3 şirketi Bitget, geleneksel bankacılıktan kripto para alanına yetenek göçünün nedenlerini ve süreçlerini içeren kapsamlı bir analiz raporu sundu. Finans sektörünün Web3 ve merkeziyetsiz teknolojiler çağına nasıl uyum sağladığı vurgulanan raporda 2023 yılında dijital finans ve blok zincirinin bankacılık sektörünün etkisinin zirveye ulaştığı bildirildi. Şu an itibariyle dünya çapındaki bankaların %90’ı blok zinciri teknolojisiyle çalıştığı ya da bu teknolojiyi araştırdığı vurgulandı.

Geleneksel bankacılık uzun zamandır dünya çapında ekonomik yapıların temel taşı olarak hizmet veren bir güç ve güvenilirlik pozisyonuna sahip olduğu raporlandı.

Şu an itibariyle dünya çapındaki bankaların %90’ının blok zinciri teknolojisiyle çalıştığı ya da bu teknolojiyi araştırdığı belirtildi. Bunlar arasında JPMorgan Chase, Barclays, HSBC, Citi Group ve Banco Santander gibi bankalar yer aldığı bildirildi.

Analistler, perakende bankacılık pazarındaki küresel blok zincirinin 2031 yılına kadar 40,4 milyar dolara ulaşacağını ve 2022’den 2031’e kadar yüzde 40,4’lük bir YBBO ile büyüyeceğini tahmin ettiği bildirildi. Bankacılık ve finans sektörlerinin blok zincirine yönelik beklenen harcamalarının 2025-2026 yılları arasında 22,5 milyar dolara ulaşabileceği ifade edildi.

Z Kuşağı Kriptoyu Tercih Ediyor

Makro piyasa değişimlerinin işe alım trendlerinde de kendini gösterdiği raporlandı. Dijital para birimlerinin yükselişi ve pandemi nedeniyle uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte, bankacılık sektöründen profesyoneller kripto para birimlerinin dinamik ve yenilikçi dünyasında giderek daha fazla fırsat bulduğu vurgulandı. Şu anda işgücünün büyük bir kısmını oluşturan genç çalışanlar, geleneksel alanlardan ziyade teknolojik açıdan yenilikçi alanlara daha fazla ilgi duyma eğiliminde olduğu bildirildi. Daha önce Y kuşağı ve öncesinde doğan kuşak arasında prestijli kabul edilen bankacılık sektörü, artık yeni kuşaklar için cazibesini yitirdiği ifade edildi. Z Kuşağının kripto para birimlerini tercih ettiği bildirildi. 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında, genç Y kuşağı ve Z kuşağının daha yaşlı üyelerini içeren ilk coin arzları (ICO’lar) küresel manzarayı değiştirerek bir “merkeziyetsizleşme” hareketi başlattı ve Bitcoin’i ana akıma yaklaştırdığı belirtildi.

Bankacılık Sektöründe İşten Çıkartılanlar Kripto Şirketlerine Gitti 

Yalnızca 2023 yılında, beş büyük banka toplam 20.000 kişiyi işten çıkardı. İşini kaybedenlerin çoğunun kripto şirketlerine gittiği vurgulandı. Coinbase tek başına Amazon’dan 197, Alphabet’ten 97, Microsoft’tan 73, Meta’dan 72, Goldman Sachs’tan 37 ve Morgan Stanley’den 29 çalışanı işe aldı. Bir diğer 21 Goldman çalışanı kurumsal kredi kartı girişimi Brex’e katılırken, 18’i Ocak 2020’den Nisan 2022’ye kadar eski Twitter yöneticisi Anthony Noto tarafından yönetilen fintech firması SoFi Technologies’e gitti. Kripto para işlem platformu Amber Group, bir önceki yıl Goldman Sachs’tan eski bir yönetici ile Morgan Stanley ve Royal Bank of Scotland’dan bankacılar da dahil olmak üzere 250 yeni çalışanı işe aldı. FTX krizinin ardından 2022-2023 yıllarında kripto para piyasasında yaklaşık 2.000 kişi işini kaybetmiş olsa da sektör genişlemeye ve işe alım yapmaya devam ettiği belirtildi. 

Başvuru Sahiplerinin yüzde 33’ü Eski Bankacılık Çalışanı

Kripto para piyasasına giren bankacılık personelini analiz etmek için Bitget, son üç yılda gönderilen tüm gelen özgeçmişleri inceledi. Sadece 2 yıl içinde, bankacılık ile ilgili yıllık özgeçmiş sayısı 880’den 1.440’a yükseldi ve 2022’de %113’lük ve 2023’te %143’lük bir artışa işaret etti. Buna ek olarak, bankacılık sektöründen iş arayanların sayısının da arttığı ifade edildi. 2021’de her 10 başvuru sahibine bir banka çalışanı düşerken, 2023’e gelindiğinde tüm özgeçmişlerin %30’u bankacılık sektöründen geldiği bildirildi. Dahası, aynı dönemde kripto para piyasası dışındaki bireylerin ilgisi %180 artarak 2 yıl içinde %330’luk bir artışa ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.