Teknoloji

Kalyon Holding güneş enerjisi yatırımlarına devam ediyor

Güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi alanında yaptığı yatırımlar ve geliştirdiği projelerle enerjide kendi kendine yeten bir dünya için temiz enerji üreten Kalyon Holding, Türkiye’nin ve dünyanın giderek artan enerji ihtiyacına sürdürülebilirlik vizyonu ile yaklaşarak iklim değişikliği ile mücadelede öncü bir rol oynuyor.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı büyük güneş enerji santralinden biri olan Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali ve bu alanın kurulumunda kullanılan güneş panellerinin yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranıyla üretildiği Çin dışında dünyadaki ilk ve tek entegre tesis olma özelliğini taşıyan Kalyon PV Güneş Teknolojileri Fabrikası, bir bütün olarak enerjide Cumhuriyet tarihinin en önemli stratejik projelerinden biri kabul ediliyor.

“Çevre ve İklim Değişikliği” odaklı sorumluluk anlayışı ile yürüttüğü faaliyetlerinin her aşamasında önceliği temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak, enerjiyi dezavantajlı gruplar dahil herkes için ulaşılabilir kılmak olan Kalyon Enerji, yatırımlarını ekolojik unsurları ve iklim değişikliği hassasiyetini de dikkate alarak hayata geçiriyor. 

Çin dışında dünyadaki ilk ve tek entegre tesis: Kalyon PV

Toplamda 1 milyar dolarlık bir yatırıma sahip olan Kalyon Karapınar GES alanının kurulumunda kullanılan toplam 3.256.038 adet fotovoltaik panel ise; Kalyon Holding’in güneş enerjisi alanındaki ilk yatırımı olarak dört fabrika ve bir Ar-Ge merkeziyle Çin’in dışında dünyanın ilk ve tek entegre tesisi olma unvanına sahip Ankara’daki 250 bin metrekarelik Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nda üretiliyor. Türk mühendislerinin geliştirdiği yeni teknolojiler sayesinde, güneş enerjisinin verimini sanayiden tarıma hayatın her aşamasına taşıyarak küresel rekabette öncü bir rol üstlenen Kalyon PV, yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranındaki üretimiyle “Made in Turkey” damgalı güneş panellerini Türkiye’nin ve dünyanın dört bir noktasına ulaştırılıyor. Avrupa’da ve Amerika’da örneği olmayan bu tesis ile aynı zamanda Türkiye ekonomisine yüksek bir katkı sağlanıyor. 

Cumhuriyet tarihinin en önemli stratejik projesi

Bir bütün olarak enerjide Cumhuriyet tarihinin en önemli stratejik projelerinden biri kabul edilen Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali ve Kalyon PV Güneş Teknolojileri Fabrikası ülke istihdamına da büyük katkıda bulunuyor. Toplam 3.500 yüksek nitelikli mühendis ve teknikere istihdam imkânı sağlanırken bu çalışanların 100’e yakını Karapınarlılar’dan oluşuyor.  Dünya çapında örnek gösterilen, lider bir enerji şirketi olma hedefine emin adımlarla ilerleyen Kalyon Enerjii’nin Kalyon Karapınar GES projesi, İngiltere Hükümeti’nin sürdürülebilirlik konusunda da küresel ölçekte sağlamış olduğu en yüksek rakamlı finansman olma özelliği taşıyor. Ayrıca Kalyon Enerji, dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden International Holding Company’nin iştiraki International Energy Holding ile 490 milyon dolar karşılığında ortaklık anlaşması imzaladı. Bu stratejik anlaşmayla birlikte önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar doların üzerinde yenilenebilir enerji yatırımları değerlendiriliyor.kALU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.