Teknoloji

Japonya okullara ChatGPT müfredatı ekleyecek

Japonya hükümeti, ilk ve orta dereceli okullarda ChatGPT gibi üretken yapay zekanın kullanımını sağlayacak yeni yönergeleri uygulamayı planladığı açıklandı.

Kyodonews haberine göre Japonya’nın Eğitim Bakanlığı, ilköğretim, ortaokul ve lise okullarının, sınıf içi tartışmaları kolaylaştırmak için fikir oluşturmaya yardımcı olmak amacıyla ChatGPT gibi yapay zeka kullanımına sınırlı şekilde izin veren yeni yönergeleri uygulamayı planlıyor.

Bakanlık, yapay zekanın öğrencilerin akademik performansını ölçen sınavlarda veya öğrencilerin teknolojinin eğilimlerini ve sınırlamalarını bilmeden özgürce kullanılmasına izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Hazırlanan taslak programda “Yapay zekayı düşünceli bir şekilde kullanma yeteneklerini geliştirmenin önemli olduğunu” belirtilirken, öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri ve yaratıcılıkları üzerindeki olası olumsuz etkileri, kişisel veri sızıntıları ve telif hakkı ihlalleri risklerine dikkat çekiyor.

Kaynaklar, yapay zekayı öğretmenlerin iş yükünü azaltmak için kullanmanın teşvik edildiğini, spor günleri için taslak programlar oluşturmak, sınav soruları hazırlamak veya velilere bildirimler yazmak gibi durumlarda bile öğretmenlerin içeriği düzenlemesi ve kontrol etmesi gerektiğini belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.