Teknoloji Web3

İtalya ChatGPT yasağını kaldırdı

İtalya Veri Koruma Otoritesi, ChatGPT’nin engellenmesine karar vermiş ve bunu yapan ilk batılı ülke olmuştu. ChatGPT için verilen yasak kararı, bugün kaldırıldı.

Webtekno’nun haberine göre İtalya Veri Koruma Otoritesi (Garante), geçtiğimiz hafta ChatGPT’nin ülke çapında erişime yasaklanmasını emretmişti. OpenAI’ın, İtalya’nın emirlerini yerine getirmezse İtalyan internet kullanıcıları bu yapay zeka aracına bir daha erişim sağlayamacağı ifade edilmişti.

İtalyan yetkililer, son olarak ülkede OpenAI’ın popüler yapay zekâ modelinin yasaklanmaması için yerine getirilmesi gereken şartları açıkladı. Dev şirketin, geçtiğimiz hafta belirttiği endişeleri gidermek için bu şartları kabul etmesi gerekiyordu. İtalya, şimdi de ChatGPT ile ilgili verilen yasak kararını kaldırdı ve yapay zeka modeli ülkede tekrar kullanıma açıldı. 

İtalya Veri Koruma Otoritesi (Garante), veri gizliliğine dair endişeler nedeniyle ChatGPT’nin İtalya’daki kullanımını sonlandırma kararı almıştı. Otorite, yasağın kaldırılması için yerine getirilmesi gereken bazı kurallar açıklamış ve bu kuralların kabulüne ilişkin 30 Nisan’a kadar süre tanımıştı. 

ChatGPT şu anda ülkede tekrar aktif bir şekilde kullanıma açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.