Teknoloji

İsviçre’de 3 milyon diş fırçası hacklendi iddiası

İsviçre gazetesi Aargauer Zeitung, Fortinet’in İsviçre şubesinden Sistem Mühendisi Stefan Züger’e atıfta bulunarak, siber suçluların botnet yeteneklerini kötü amaçlı yazılım bulaşmış yaklaşık 3 milyon akıllı diş fırçasıyla genişlettiğini bildirdi. Ancak bazı uzmanlar bu iddianın geçerliliğinden şüphe duyduğunu ifade etti.

Aargauer Zeitung’a göre inanılmaz bir senaryo gerçek oldu: uzaktan kontrol edilen diş fırçaları, İsviçre’deki bir şirketin web sitesine eş zamanlı olarak erişmek ve siteyi çökertmek için dağıtık hizmet reddi (DDoS) saldırısı gerçekleştirdi.

Bazı akıllı diş fırçaları, kullanıcının hijyen alışkanlıklarını takip etmek ve iyileştirmek için bağlantı özelliğini kullanıyor. Örneğin, uygulamalar kullanıcıların dişlerini ne kadar iyi fırçaladıklarını belirtiyor.

Siber güvenlik uzmanı Kevin Beaumont Mastodon ise “Üç milyon diş fırçası botnet hikayesi doğru değil,” diye paylaştı. “Bu sadece uydurma bir örnek. Böyle bir şey yok.”

Bununla birlikte, gelecekteki teknolojik gelişmeler bu tür senaryoları akla yatkın hale getirebilir. Cybernews, siber güvenlik uzmanlarının akıllı cihazlardan kaçınmalarının iyi bir nedeni olduğunu, şüpheli güncelleme uygulamaları ve destek eksikliği nedeniyle hacklenmelerinin kolay olduğunu bildirdi.

Geçtiğimiz yıl İsviçre Federal Siber Güvenlik Ofisi’ne (BACS) bir önceki yıla göre %43 artışla yaklaşık 50 bin siber olay bildirilmiş olduğu açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.