Teknoloji Web3

İşte yapay zekanın gelecekte yaratabileceği yeni işler

ChatGPT’nin arama motorları üzerinden aranma ilgisi, lansmanından kısa bir süre sonra, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana %2,633’lük bir artışa ulaştı. Yapay zeka ve makine öğrenimi endüstrisi ve bir bütün olarak teknoloji alanında çalışanlar için OpenAI’nin sohbet robotu Rubicon’un gerçek bir geçişini temsil ediyor.

Üretken bir yapay zeka biçimi olan OpenAI, içerik ve konuşmalar üretmek için yönlendirmeleri kullanırken, geleneksel yapay zeka örüntü algılama, karar verme veya verileri sınıflandırma gibi şeylerle ilgileniyor. Apple telefonlarımızdaki Siri’den Netflix ya da Amazon Prime’ın bizim için yaptığı seçimlere, ticari etkileşimlerimizin ardında yatan kişiselleştirmelere ve siber korumaya kadar, farkında olsak da olmasak da yapay zekadan zaten faydalanıyoruz.

ChatGPT, Bing Chat ve Google Bard da dahil olmak üzere giderek artan sayıda üretken yapay zeka araçlarından sadece biri. DeepMind’ın Alpha Code’u rekabetçi düzeyde bilgisayar programları yazıyor; Jasper bir yapay zeka metin yazarı ve DALL-E, MidJourney ve Stable Diffusion, onlara verdiğiniz bir tanımdan gerçekçi görüntüler ve sanat eserleri yaratabiliyor.

Sonuç olarak, ChatGPT’nin kullanımı kolay arayüzü ve gülünç olduğu kadar yüce de olabilen sonuçlar üretme yeteneği sayesinde, üretken yapay zeka artık ana akım bilince sağlam bir şekilde yerleşmiş durumda.

Üretken yapay zeka iş piyasasını nasıl etkileyecek?


Salesforce’a göre, üst düzey BT liderlerinin %57’si üretken yapay zekanın oyunun kurallarını değiştireceğine inanıyor ve sezgisel ve yardımcı olduğu için son kullanıcılar da bundan hoşlanıyor.

İşiniz yapay zekaya karşı güvende olsa da (şimdilik), ChatGPT tarafından oluşturulan içerik, pazarlama şirketi Schwa’da bir iletişim danışmanı rolü için kısa listeye alınan tüm adayların ilk %20’sine girdi ve Google’ın 3. seviye mühendislik kodlama mülakatını da geçti.

Üretken YZ’nin gelişine direnmesi muhtemel roller arasında grafik tasarımcılar, programcılar (süreçlerini hızlandıran YZ araçlarını benimsemeleri muhtemel olsa da) ve blok zinciri geliştiricileri yer alıyor, ancak diğer birçok işin (yakın) gelecekte YZ tarafından gerçekleştirilmesi muhtemel.

Bunlar arasında müşteri hizmetleri işleri de yer almaktadır-sohbet robotları bunu verimli bir şekilde yapabilir. Yazılım bu görevlerin çoğunu yapabildiği için defter tutma veya muhasebe rollerinin de değiştirilmesi muhtemeldir. Üretimde milyonlarca işin yerini aynı işi daha hızlı yapan akıllı makineler alacak.

Ancak yapay zeka bazı işlerin yerini alabilirken, aynı zamanda bir dizi yeni iş de yaratacağı öngörülüyor.

Dünya Ekonomik Forumu, teknolojinin 2025 yılına kadar 97 milyon yeni iş yaratacağını öngörüyor. Özellikle yapay zeka ve otomasyonun geliştirilmesi ve sürdürülmesiyle ilgili işler, yapay zeka birden fazla sektöre entegre oldukça giderek daha fazla benimsenecek.

Bunlar arasında veri dedektifleri veya bilim insanları, bilgi istemi mühendisleri, robotik mühendisleri, makine yöneticileri ve programcılar, özellikle de YZ geliştirme için anahtar olan Python’da kod yazabilenler yer alabilir. YZ eğitmenleri ve modelleme, hesaplamalı zeka, makine öğrenimi, matematik, psikoloji, dilbilim ve sinirbilim ile ilgili yeteneklere sahip olanlar da talep görecektir.

PwC, yapay zeka destekli sağlık teknisyenliği işlerinin yukarı doğru bir artış göstereceğini tahmin ederken, sağlık hizmetleri de bundan faydalanacak gibi görünüyor. Tesla, Uber ve Google’ın yapay zeka destekli sürücüsüz otomobil ve kamyonlara milyarlarca dolar yatırım yapmasıyla, halihazırda yeni istihdam yaratan bir sektör de otomatik ulaşım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.