Teknoloji

Intel otomobillere yapay zeka platformu kuracağını açıkladı

Dünya devi Intel, otomobiller için yapay zeka ile geliştirilmiş yeni bir çip üzerinde sistem sunarak otomobil sektöründeki faaliyetlerini ikiye katlayacağını belirtti. Intel’in CEO’sunun yapay zekayı “her şeye” yerleştirme planlarını açıklamasından birkaç ay sonra, ilk olarak nereye entegre edileceği konusunda daha net bir resim elde etmiş oldu. Şirket bugün otomotiv sektörüne yönelik yapay zeka odaklı çipini ya da Intel’in tanımıyla “ilk nesil yapay zeka ile geliştirilmiş yazılım tanımlı çip üzerinde araç sistemini” duyurdu. Intel ayrıca bir enerji yönetim şirketinin satın alındığını ve elektrikli araçlar için batarya gücünü standartlaştırmaya yönelik yeni bir çabayı da açıkladı.

Intel Otomotiv Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jack Weast, Intel’in yeni otomotiv çiplerinin navigasyon, sesli asistanlar ve araç kontrolleri gibi araç içi deneyimleri geliştirmek için tasarlandığını söyledi.Bu çipleri araçlarına yerleştirmek üzere kaydolan ilk şirket, Çinli Geely’nin elektrikli araç alt markası Zeekr oldu. (Geely aynı zamanda Volvo’nun da ana şirketidir.) Intel’in yapay zeka donanımına sahip ilk Zeekr aracı bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülecek.

Weast şu şekilde konuştu: “Yapay zeka bilgisayarını arabaya getiriyoruz. Ancak, bir arabaya sadece bir PC koyamayız. Otomobil üreticilerinin, bahsettiğim gibi, araçlarını yazılım tanımlı olacak şekilde yeniden tasarlayabilmeleri gerektiğini biliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.